https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_ce871147bae1128bdeed7865a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının "XVI-XVIII əsrin birinci yarısında Azərbaycanın İrəvan vilayətində demoqrafik durum" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Tarix fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini Kəmalə Nəcəfova tədbir iştirakçılarına elmi seminarın mövzusunun aktuallığı, xüsusən də Qərbi Azərbaycanın ərazisi, toponimləri, tarixi abidələri, əhalisi, demoqrafik vəziyyəti və s. kimi məsələlərin öyrənilməsinin əhəmiyyəti haqqında məlumat verib.
Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının müdiri Mehman Abdullayev bildirib ki, Tarix fakültəsi ilə Qərbi Azərbaycan İcması “Yurd yerlərimizə sahib çıxaq” adlı birgə elmi layihə hazırlayıb. Bu layihədə İrəvan bölgəsinin daxil olduğu Qərbi Azərbaycanın tarixinin daha dərindən araşdırılması və tədqiq edilməsi nəzərdə tutulub. Bu baxımdan Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının dosenti Bəymirzə Şabiyevin "XVI-XVIII əsrin birinci yarısında Azərbaycanın İrəvan vilayətində demoqrafik durum" adlı mövzusu çox böyük elmi aktuallıq kəsb edir.
Mövzu ilə bağlı geniş məruzə edən Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının dosenti Bəymirzə Şabiyev bildirib ki, bölgənin demoqrafik durumu dövrün fars, türk, erməni salnamələri, səyyah gündəliklərindəki məlumatlar, xüsusilə də 1590, 1727, 1728-ci illərə aid Osmanlı müfəssəl dəftərləri əsasında nəzərdən keçirilib, araşdırma nəticəsində bölgə əhalisinin mütləq əksəriyyətinin türk-müsəlman, az bir hissəsinin isə xristianlardan ibarət olması müəyyən edilib.
Elmi seminarda 1590 və 1724-cü il Osmanlı siyahıyaalma materialları əsasında Azərbaycanın İrəvan bölgəsində yaşayan əhalinin sayı, etnik tərkibi, ayrı-ayrı mahal və şəhərlər üzrə yerləşməsi vəziyyəti sxem və cədvəllərlə iştirakçılara təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_ce871147bae1128bdeed7865a_o.jpg
На историческом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Демографическая ситуация в Иреванской области в период с XVI века по первую половину XVIII века».
Заместитель декана факультета Кямала Наджафова рассказала участникам мероприятия об актуальности темы семинара, в особенности изучения территории, топонимов, исторических памятников, населения, демографической ситуации и других вопросов Западного Азербайджана.
Заведующий кафедрой истории Азербайджана (по естественным факультетам) Мехман Абдуллаев сообщил, что исторический факультет и община Западного Азербайджана разработали совместный научный проект под названием «Возьмем на себя ответственность за наши родные края». В связи с этим актуальна тема доцента кафедры Беймирзы Шабиева «Демографическая ситуация в Иреванской области в период с XVI века по первую половину XVIII века».
Доцент Беймирза Шабиев, выступивший с докладом по теме, сообщил, что демографическая ситуация региона рассмотрена на основе сведений персидских, турецких, армянских хроник того времени, дневников путешественников, особенно Османских записных книжек 1590, 1727, 1728 годов. В результате исследования установлено, что абсолютное большинство населения региона составляли тюрки-мусульмане, а незначительную часть - христиане. На семинаре на основе материалов османских переписей 1590 и 1724 годов участникам представлена численность населения, проживающего в Иреванской области, их этнический состав, проживание в отдельных регионах и городах.