https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_79b44b63cead1f29828f4179e_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının (BAF) Baş Assambleyasının 2023-cü il üçün ilk sessiyasında rəsmi üzv seçilib. Bu seçki 2-6 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Bakı şəhərində keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi (IAC 2023) çərçivəsində baş tutub.
BDU-da astrofizika, kosmos və əlaqəli sahələrdə də araşdırmalar aparılır. Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının rəsmi üzvü seçilməsi BDU-nun bu sahələrdə uğurlu layihələrinin sayını daha da artıracaq.
BAF-ın rəsmi üzvü olaraq BDU Azərbaycanı beynəlxalq tədqiqatlar sahəsində daha geniş təmsil edəcək. Bu, eyni zamanda Azərbaycanın kosmos sahəsindəki inkişafına, yeni əməkdaşlıq və tədqiqat imkanlarının yaranmasına töhfə verəcək. Digər tərəfdən, BDU-nun BAF-ın rəsmi üzvü seçilməsi Universitetin astrofizika və kosmos sahələrində tədqiqatlarda nüfuzunu daha da artıracaq.
BDU bu nailiyyəti kosmos tədqiqatları və inkişafı sahəsindəki səmimi əməkdaşlıq və təşəbbüsünün bir nəticəsi kimi qəbul edir. BAF-ın rəsmi üzvü seçilməsi Universitetin inkişafının növbəti bir addımıdır.

БГУ избран членом Международной астронавтической федерации БГУ избран членом Международной астронавтической федерации
Бакинский государственный университет (БГУ) на первой сессии 2023 года Генеральной ассамблеи Международной астронавтической федерации (МАФ) избран официальным членом организации. Выборы состоялись в рамках проходящего в Баку 74-го Международного астронавтического конгресса (IAC 2023).
Отметим, что в БГУ проводятся исследования и в сфере астрофизики, космоса и смежных наук. Избрание официальным членом МАФ еще больше увеличит количество успешных проектов БГУ в этих областях. Будучи членом МАФ, вуз будет шире представлять Азербайджан в сфере международных исследований. В то же время это будет способствовать развитию Азербайджана в сфере космоса, созданию новых возможностей интеграции и исследований. С другой стороны, избрание БГУ членом МАФ еще больше повысит репутацию университета в исследованиях в области астрофизики и космоса. Это избрание является очередным шагом в развитии вуза.