https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a6d6b5ef5ef936ec435da53d5_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti Beynəlxalq Astronavtika Akademiyasında da təmsil olunacaq. Belə ki, BDU rektoru Elçin Babayev Beynəlxalq Astronavtika Akademiyasının (IAA) fundamental elmlər üzrə müxbir üzvü seçilib və 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi (IAC) çərçivəsində Bakıda keçirilən Akademiya Günü tədbirində ona Akademiyanın diplomu təqdim olunub.
IAC dünyanın hər yerindən kosmos həvəskarlarını və mütəxəssisləri bir araya gətirən möhtəşəm tədbirdir. Aerokosmik ictimaiyyətin bu əlamətdar toplantısı çərçivəsində baş tutan bir çox əlamətdar hadisələr arasında IAA-nın Akademiya Günü xüsusi ilə seçilir. Zəngin tarixi və nüfuzlu iştirakçıları ilə Akademiya Gününün əsas məqsədi uyğun istiqamətdə ümumbəşəri nailiyyətlərə və kosmosun sonsuz imkanlarına nəzər salmaqdan ibarətdir.
1960-cı ildə yaradılmış Beynəlxalq Astronavtika Akademiyası astronavtika və astrofizika sahəsində seçilən elm adamlarının və mütəxəssislərin üzvü olduğu nüfuzlu təşkilatdır. Onun missiyası astronavtikanın dinc məqsədlər üçün inkişafını, beynəlxalq əməkdaşlığı və bilik mübadiləsini təşviq etməkdir. IAC-da Akademiya Günü IAA üçün bu nəcib məqsədlərə sadiqliyini nümayiş etdirmək üçün unikal platforma hesab oluna bilər.
Akademiya Günü eyni zamanda kosmik tədqiqatların və texnologiyanın müxtəlif aspektlərini özündə əks etdirən dinamik bir hadisədir. Günün proqramı kosmos siyasəti, Ayın davamlı tədqiqi, Marsın kolonizasiyası, qabaqcıl hərəkət sistemləri, kosmos və süni intellektin kəsişməsi kimi mövzuları əhatə edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a6d6b5ef5ef936ec435da53d5_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) будет представлен и в Международной академии астронавтики (IAA) - ректор вуза Эльчин Бабаев избран членом-корреспондентом академии по фундаментальным наукам. Диплом организации Эльчину Бабаеву вручен на мероприятии День академии, прошедшем в Баку в рамках 74-го Международного астронавтического конгресса (IAC).
Отметим, что основная цель Дня академии – взглянуть в соответствующем направлении на общечеловеческие достижения и безграничные возможности космоса. IAA - организация, созданная в 1960 году, членами которой являются избранные ученые и специалисты в области космонавтики и астрофизики. Ее миссия — способствовать развитию космонавтики в мирных целях, международному сотрудничеству и обмену знаниями.
День академии в IAC можно считать уникальной платформой для IAA, чтобы продемонстрировать свою приверженность этим благородным целям. День академии — это также динамичное мероприятие, посвященное различным аспектам освоения космоса и технологий. Программа мероприятия охватывала такие темы, как космическая политика, последовательное исследование Луны, колонизация Марса, передовые двигательные системы, а также пересечение космоса и искусственного интеллекта.