https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_014a3dc51bc08bf4d1546f51c_o.jpg
Oktyabrın 4-də Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) birgə təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində Avstraliyanın Qərbi Sidney Universitetinin fəxri professoru Steven Freeland və Almaniyanın Köln Universitetinin Hava hüququ, kosmos hüququ və kiber hüquq İnstitutunun direktoru, professor Stefan Hobe ilə görüş keçirilib.
Görüşdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, kosmik sənayenin digər sahələrində mütəxəssislərə ehtiyac olduğu kimi, kosmik sahədə yeni nəsil hüquqşünasların və diplomatların formalaşmasına zərurət var.
Daha sonra Azərkosmos-un nümayəndəsi Nigar Muxtarova tədbir iştirakçılarına qurumun fəaliyyəti, ölkəmizdə keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi, Ümumdünya Kosmos Həftəsi haqqında məlumat verib.
Tədbirdə spiker qismində iştirak edən Avstraliyanın Qərbi Sidney Universitetinin fəxri professoru Steven Freeland və Almaniyanın Köln Universitetinin Hava hüququ, kosmos hüququ və kiber hüquq İnstitutunun direktoru, professor Stefan Hobe beynəlxalq kosmik hüququn müxtəlif sahələri, xüsusilə də kosmik tullantıların azaldılması, kosmosda ətraf mühitin qorunması sahəsində tətbiq edilən beynəlxalq hüquq normaları barəsində mühazirələr söyləyiblər.
Xatırladaq ki, artıq ikinci ildir oktyabrın 4-10-da Azərbaycanda Ümumdünya Kosmos Həftəsi keçirilir. Keçən ildən etibarən Azərbaycanda Ümumdünya Kosmos Həftəsinin koordinasiyası Azərkosmos tərəfindən həyata keçirilir. Builki Kosmos Həftəsi Bakıda keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Konqresi ilə eyni vaxta təsadüf edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_014a3dc51bc08bf4d1546f51c_o.jpg
При совместной организации Космического агентства Азербайджанской Республики (Азеркосмос) и Бакинского государственного университета (БГУ) в вузе прошла встреча с почетным профессором Университета Западного Сиднея Австралии Стивеном Фриландом и директором Института воздушного права, киберправа и космического права Кёльнского университета Германии, профессором Стефаном Хобе. Встреча прошла в рамках Всемирной недели космоса.
Выступая на встрече, ректор БГУ Эльчин Бабаев сообщил, что в Азербайджане космическая отрасль развивается быстрыми темпами, отметил, что для этой отрасли необходимо готовить новое поколение юристов и дипломатов.
Затем представитель Азеркосмоса Нигяр Мухтарова проинформировала о деятельности учреждения, проводимом в Баку 74-м Международном астронавтическом конгрессе и Всемирной неделе космоса.
Гости - профессора Стивен Фриланд и Стефан Хобе, принявшие участие в мероприятии в качестве спикеров, прочитали лекции по различным аспектам международного космического права, особенно международно-правовым нормам, применяемым в сфере сокращения космических отходов и защиты окружающей среды в космосе.