https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_146c222c8549abe71759883b5_o.jpg
Ölkəmizə gətirilərək reabilitasiya tədbirlərinə cəlb edilən 30 ukraynalı uşağın İsmayıllı rayonuna da ekskursiyası təşkil edilib.
Ekskursiya Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət-Tibbi Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Nazirliyin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən innews.media verilən məlumata görə, uşaqlar İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində tarixi irsimizlə tanış olub, öz koloritini qoruyub saxlayan qəsəbəni gəziblər. Ukraynalı uşaqların reabilitasiya müddəti ərzində Şamaxıya da səfəri təşkil ediləcək.
Bundan əvvəl isə onlar Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində olublar. Mərkəzdə uşaqlara Azərbaycanın tarixi barədə əyani eksponatlar vasitəsilə məlumat verilib.
Agentliyin Qəbələ Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində yerləşdirilən uşaqların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək göstərilir.
Onlar müalicəvi masaj, müalicəvi hovuz və vanna, art-terapiya, əmək terapiyası, peşəkar psixoloqlar tərəfindən keçirilən fərdi və qrup terapiyalarında iştirak edirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_146c222c8549abe71759883b5_o.jpg
Организована экскурсия в Исмаиллинский район для 30 украинских детей, привезенных в Азербайджан и привлеченных к реабилитационным мероприятиям.
Экскурсию организовало Государственное агентство медико-социальной экспертизы и реабилитации при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Как сообщили innews.media в отделе по связям с общественностью министерства, дети ознакомились с историческим наследием Азербайджана в поселке Басгал Исмаиллинского района, прогулялись по улицам сохранившего свой колорит поселка.
В период реабилитации будет организована поездка украинских детей и в Шамахы.
Ранее они посетили Габалинский археологический центр. В центре дети ознакомились с историей Азербайджана посредством наглядных экспонатов.
Отметим, что поездка 30 детей из Украины в нашу страну организована Государственным агентством медико-социальной экспертизы и реабилитации при Министерстве труда и социальной защиты населения. В рамках 15-дневной программы социальной реабилитации детей, размещенных в Габалинском детском реабилитационном центре агентства, оказывается поддержка в стабилизации их эмоционального состояния, а также в обеспечении их интеграции в общество.
Дети проходят такие лечебные процедуры, как лечебный массаж, лечебный бассейн и ванна, арт-терапия, трудотерапия, индивидуальные и групповые терапии с участием профессионального психолога.