https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_4c06a5297ba07bf00f20e178f_o.jpg
2023-cü ildə “Kaspersky” həlləri gündə orta hesabla 411 min yeni zərərli fayl aşkarlayıb. Bu, 2022-ci ilin göstəricisi ilə müqayisədə təxminən 3% çoxdur. Ümumilikdə, 2023-cü ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində şirkətin həlləri təqribən 125 milyon zərərli fayl aşkar edib.
Əsas rəqəmlər. “Windows” təcavüzkarlar üçün əsas hədəf olaraq qalır: gündəlik aşkarlanan faylların 88%-i bu əməliyyat sisteminə yönəlib. Aşkar edilmiş müxtəlif formatlı zərərli sənədlərin (o cümlədən Microsoft Office, PDF) sayı əhəmiyyətli dərəcədə artıb - 53%, başqa sözlə, gündə təxminən 24 min. Bu artım tempi məlumatları oğurlamaq üçün PDF fayllarından istifadə edən fişinq hücumlarının artması ilə əlaqədar ola bilər. Nəticə olaraq müxtəlif formatlarda skriptlər və sənədlə üzərindən zərərli proqramların yayılması vektoru ilk 3 əsas təhdid arasında yer alıb, yəni gündəlik aşkar edilən zərərli faylların 10%-ni təşkil edib.
Ən geniş yayılan zərərli proqram növləri. Zərərli proqramların ən çox yayılmış növü troyanlar olaraq qalır. Xüsusilə, gündəlik aşkarlanan gizli sistem girişlərinin (backdoor) sayı xeyli artıb - ötən illə müqayisədə 15 mindən 40 minə qədər yüksəlib. “Backdoor” sistem qüsuru kimi meydana çıxan troyanların ən təhlükəli növlərindən biridir. Onlar təcavüzkarlara potensial qurbanın sisteminə uzaqdan giriş əldə etmək və sonra faylları qəbul edib və ya göndərmək, onları icra və məhv etmək, həmçinin həssas məlumatları toplamaq və fəaliyyətləri izləmək imkanı verir.
“Kibertəhlükə mənzərəsi daim inkişaf edir və hər il daha təhlükəli olur. Təcavüzkarlar şirkətlərə və fərdi istifadəçilərə hücum üçün yeni zərərli proqramlar, üsullar və texnikalar inkişaf etdirməyə davam edirlər. Boşluqların sayı hər il artır və təcavüzkarlar, o cümlədən fidyə proqramı qrupları onlardan fəal şəkildə istifadə edirlər. Maşın öyrənmə texnologiyaları təkmilləşdirilir ki, bu da kiberhücumların hazırlanmasını asanlaşdırır. Məsələn, bu cür texnologiyaların köməyi ilə təcavüzkarlar fişinq e-poçtları üçün inandırıcı mətnlər yaza bilərlər. Etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə həm şirkətlər, həm də fərdi istifadəçilər üçün getdikcə aktuallaşır”, - deyə “Kaspersky”nin antivirus tədqiqatı laboratoriyasının rəhbəri Vladimir Kuskov qeyd edir.
2023-cü ildə kibertəhlükə mənzərəsinin necə dəyişdiyi barədə ətraflı məlumatı buradan öyrənə bilərsiniz.
“Kaspersky” istifadəçilərə aşağıdakı kibertəhlükəsizlik qaydalarına əməl etməyi tövsiyə edir:
- etibarsız mənbələrdən proqramları yükləməyin və quraşdırmayın;
- naməlum göndəricilərin mesajlarından və ya şübhəli reklamlardan gələn linklərə keçid etməyin;
- mürəkkəb unikal şifrələr yaradın: onların tərkibində kiçik və böyük hərflər, xüsusi simvollar, rəqəmlər olmalıdır;
- mümkün olduqda iki faktorlu autentifikasiyadan istifadə edin;
- proqram təminatı yeniləmələrini müntəzəm olaraq quraşdırın, onlar mühüm təhlükəsizlik düzəlişlərini ehtiva edir;
- təhlükəsizlik həllini deaktiv etməyinizi istəyən mesajlara cavab verməyin;
- etibarlı müdafiə həlli quraşdırın, məsələn, seçiminiz Kaspersky Premium ola bilər.
“Kaspersky” təşkilatlara tövsiyə edir:
- zəifliklər vasitəsilə daxili şəbəkəyə icazəsiz müdaxilələrin qarşısını almaq üçün bütün korporativ cihazlarda proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin;
- işçiləri güclü şifrələrdən, eləcə də xidmətlərə uzaqdan daxil olmaq üçün çoxfaktorlu autentifikasiyadan istifadə etməyə təşviq edin;
- davranış aşkarlama moduluna və şəbəkədə anomaliyaların meydana çıxmasına nəzarət etmək imkanına malik biznes üçün “Kaspersky Security” kimi son nöqtələrin müdafiəsi həllindən istifadə edin;
- yeni və məlum təhdidləri operativ şəkildə aşkar etmək və onların səbəb olduğu nəticələrə cavab vermək üçün son nöqtələri effektiv şəkildə qorumaq, təhdidləri aşkar etmək və onlara cavab vermək üçün xüsusi alətlər dəsti tətbiq edin;
- təcavüzkarların ən son texnikaları, taktikaları və prosedurlarından xəbərdar olmaq üçün ən son Threat Intelligence məlumatlarından istifadə edin.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_4c06a5297ba07bf00f20e178f_o.jpg
В 2023 году решения «Лаборатории Касперского» обнаруживали в среднем 411 тысяч новых вредоносных файлов ежедневно. Это почти на 3% больше, чем в 2022 году. Всего с января по октябрь 2023 года решения компании выявили почти 125 миллионов вредоносных файлов.
Ключевые цифры. Основной мишенью злоумышленников остаётся Windows: 88% ежедневно обнаруживаемых файлов было нацелено на эту операционную систему. Значительно выросло количество выявляемых вредоносных документов различных форматов (в том числе Microsoft Office, PDF), — на 53%, примерно до 24 тысяч в сутки. Это может быть связано с ростом числа фишинговых атак, в которых PDF-файлы используются для кражи данных. Как следствие, вектор распространения вредоносного ПО через скрипты и документы в разных форматах вошёл в топ-3 основных угроз. На него пришлось 10% ежедневно детектируемых вредоносных файлов.
Самые распространённые виды зловредов. Наиболее часто встречающийся тип вредоносного ПО — по-прежнему троянцы. В частности, заметно выросло количество ежедневно обнаруживаемых бэкдоров — с 15 до 40 тысяч по сравнению с прошлым годом. Бэкдоры — один из наиболее опасных видов троянцев. Они позволяют злоумышленникам получить удалённый доступ к системе потенциальной жертвы, а затем принимать или отсылать файлы, запускать и уничтожать их, а также собирать конфиденциальные данные и отслеживать действия.
«Ландшафт киберугроз постоянно развивается и становится опаснее с каждым годом. Злоумышленники продолжают разрабатывать новые вредоносные программы, техники и методы атак на компании и отдельных пользователей. Ежегодно растёт количество уязвимостей, и злоумышленники, в том числе группы вымогателей, активно их используют. Совершенствуются технологии машинного обучения, что упрощает подготовку кибератак. Например, с помощью таких технологий злоумышленники могут писать убедительные тексты для фишинговых писем. Всё более и более актуальным и для компаний, и для отдельных пользователей становится использование надёжных защитных решений», — комментирует Владимир Кусков, руководитель лаборатории антивирусных исследований «Лаборатории Касперского».
Узнать больше о том, как менялся ландшафт киберугроз в 2023 году, можно по ссылке: https://securelist.ru/ksb-2023-statistics/108440/.
- не скачивать и не устанавливать приложения из ненадёжных источников;
- не переходить по ссылкам из сообщений от неизвестных отправителей или подозрительных рекламных объявлений;
- создавать сложные уникальные пароли: в них должны быть строчные и заглавные буквы, спецсимволы, цифры;
- использовать двухфакторную аутентификацию везде, где это возможно;
- регулярно устанавливать обновления ПО, в них содержатся важные исправления с точки зрения безопасности;
- не реагировать на сообщения, в которых просят отключить защитное решение;
- установить надёжное защитное решение, например Kaspersky Premium.
- регулярно обновлять ПО на всех корпоративных устройствах, чтобы избежать несанкционированного проникновения во внутреннюю сеть через уязвимости;
- стимулировать сотрудников использовать надёжные пароли, а также многофакторную аутентификацию для удалённого доступа к сервисам;
- использовать решение для защиты конечных устройств, такое как Kaspersky Security для бизнеса, в котором есть модуль поведенческого детектирования и возможность контролировать появление в сети аномалий;
- применять специализированный набор инструментов для эффективной защиты конечных устройств, детектирования угроз и реагирования на них, чтобы своевременно обнаруживать новые и уже известные угрозы и реагировать на вызванные ими последствия;
- использовать актуальные данные Threat intelligence, чтобы оставаться в курсе актуальных техник, тактик и процедур злоумышленников.