https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_5c904416ec9545082e0155ab3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Anhui Universitetinin nəzdində Azərbaycanşünaslıq Mərkəzi ilə tanış olub. Rektor Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin keçirildiyi və “Heydər Əliyev İli”nin elan olunduğu ildə BDU-dan olan nümayəndə heyətinin ÇXR-ə səfərinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. 12 dekabrın Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü olduğunu qeyd edən rektor bildirib ki, Azərbaycanın müasir tarixinin bir qərinədən artıq mərhələsi müdrik dövlət xadimi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illər intibah, milli tərəqqi, milli oyanış, müstəqil dövlət quruculuğu dövrü kimi Azərbaycan dövlətçiliyinin müasir tarixinə əbədi həkk olunub. Azərbaycan-Çin dostluğunun təməli də məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyalarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirildiyini deyib, Ulu Öndərin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını bildirib.
Daha sonra rektor Elçin Babayev Anhui Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycanşünaslıq Mərkəzində yaradılan şəraitə görə də prezident Kuang Guangliyə minnətdarlığını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_5c904416ec9545082e0155ab3_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев ознакомился с Центром азербайджановедения при Аньхойском университете Китайской Народной Республики (КНР).
Ректор подчеркнул, что визит делегации БГУ в КНР в год, объявленный «Годом Гейдара Алиева», когда отмечается 100-летний юбилей общенационального лидера Гейдара Алиева, имеет особое значение. Отметив, что 12 декабря является днем памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, Эльчин Бабаев сказал, что более трети века современной истории Азербайджана связано с именем великого лидера. Годы руководства Азербайджаном великим вождем навсегда вписаны в современную историю азербайджанской государственности как период возрождения, прогресса, пробуждения, строительства независимого государства. И основу азербайджано-китайской дружбы заложил именно великий лидер Гейдар Алиев. Ректор сказал, что идеи общенационального лидера Гейдара Алиева продолжены и развиты Президентом Ильхамом Алиевым, и отметил, что память о великом лидере в сердцах нашего народа будет жить вечно.