Ötən günlərdə Günəşin fəallığı aşağı səviyyədə, ləkə qrupları sakit və stabil olub. Günəş diskində C sinfinə aid bir necə alışma baş versə də, geoeffektiv (Yerə yönələn) tac kütlə atılması müşahidə olunmayıb. Günəş küləyi parametrlərini ölçən DSCOVR peykindən əldə olunan görüntülər külək fonunun normal səviyyədə olduğunu deməyə əsas verir.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasının məlumatına görə, çox kiçik ehtimalla M sinif alışmaların olacağı proqnozlaşdırılır. 28 dekabr 2023 cü il - 03 yanvar 2024-cü il tarixlərində maqnit qasırğalarının gücünün ölçülməsində istifadə olunan Kp əmsalı 10 ballıq şkala (0-9) üzrə 2-4 intervalında dəyişəcək. Kiçik fasilələrlə fəal səviyyədə (Kp=4) olsa da, ümumən geomaqnit şəraitin sakit olacağı (Kp<4) proqnozlaşdırılır. Orta en dairələrində geomaqnit qasırğanın baş vermə ehtimalı 1%-dən azdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Günəş fəallığının təsiri nəticəsində geomaqnit sahədə həyəcanlaşmaların artması səbəbindən yarana bilən maqnit qasırğası Kp əmsalının 5-ə bərabər (G şkalası üzrə G1 səviyyə) qiymətindən başlayaraq maksimal 9-a qədər (G şkalası üzrə G5 səviyyə) güclənə bilər.

В минувшие дни активность Солнца находилась на низком уровне, группы пятен были спокойными и стабильными. Хотя на солнечном диске произошли некоторые вспышки C-класса, геоэффективного (направленного на Землю) коронального выброса массы не наблюдалось. Снимки со спутника DSCOVR, измеряющего параметры солнечного ветра, дают основание полагать, что ветровой фон на нормальном уровне. Об этом сообщили на кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Отмечено, что с очень малой долей вероятности прогнозируются вспышки класса М. С 28 декабря 2023 года по 3 января 2024 года коэффициент Кр, используемый для измерения силы магнитных бурь, изменится в интервале 2-4 по 10-балльной шкале (0-9). Несмотря на периодическую активность (Kp=4), по прогнозам геомагнитная обстановка в целом будет спокойной (Kp<4). Вероятность геомагнитной бури в средних широтах составляет менее одного процента. Отмечается вероятность усиления магнитной бури, которая может возникнуть из-за возрастания волнения в геомагнитном поле под влиянием солнечной активности, от Кр=5 (уровень G1 по шкале G) максимум до девяти (уровень G5 по шкале G).