https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_32386e46f0b0a8d26cc67ccc4_o.jpg
Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev 2024-cü il 21–27 aprel tarixlərində respublikanın bütün şəhər və rayonlarında “İmmunlaşdırma həftəsi”nin keçirilməsi ilə bağlı Əmr imzalayıb.
Əmr Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2006-cı ildən etibarən Avropa regionunda keçirilən “İmmunlaşdırma həftəsi”nin ölkəmizdə də yüksək səviyyədə təşkili məqsədini daşıyır.
Sənədə əsasən Azərbaycanın bütün şəhər və rayonlarında “İmmunlaşdırma həftəsi”nin keçirilməsi təşkilatı-hüquqi formasından asılı olmayaraq, respublikanın bütün tibb idarə və müəssisələrinin rəhbərlərinə tapşırılıb.
Respublikanın bütün şəhər və rayonlarında hər hansı səbəbə görə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqların “İmmunlaşdırma həftəsi” ərzində peyvəndlərə cəlb edilməsi, peyvəndlərlə əhatə səviyyəsi xüsusilə aşağı olan regionlarda monitorinqlərin keçirilməsi sənəddə öz əksini tapıb. Eyni zamanda, uşaqların vaksinasiyasını həyata keçirən tibb müəssisələrinə immunlaşdırma tədbirlərinin təşkilində metodiki köməkliyin göstərilməsi, əhalinin bu barədə maarifləndirilməsi kimi məsələlərin təşkili də nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_32386e46f0b0a8d26cc67ccc4_o.jpg
Министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев подписал Приказ о проведении 21-27 апреля 2024-года «Недели иммунизации» во всех городах и районах республики.
Приказ направлен на организацию «Недели иммунизации» в нашей стране, которая проводится в Европейском регионе с 2006 года по инициативе Всемирной организации здравоохранения.
Согласно документу, руководителям всех медицинских учреждений Азербайджана, независимо от их организационно-правовой формы, поручено провести «Неделю иммунизации» во всех городах и районах республики.
В документе также отражены такие важные вопросы, как привлечение в течение «Недели иммунизации» к вакцинации детей, которые по какой-либо причине исключены из иммунизации. Помимо этого, предусмотрено проведение мониторинга в районах с низким охватом прививками, оказание методической помощи по организации иммунопрофилактики медицинским учреждениям, осуществляющим вакцинацию детей, а также проведение просветительской работы среди населения.