https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_9e8c9c51984d239b964434750_o.jpg
Smartfonlar getdikcə daha da güclənir və şirkətlər şəxsi texnologiyadan istifadə edərək korporativ şəbəkələrə daxil olmaq üçün əməkdaşların şəxsi cihazlarından istifadə (bring your own device) siyasətinin tətbiqini genişləndirir. Bununla belə, həm təşkilatlar, həm də fərdi istifadəçilər məqsədi smartfon və planşetləri yoluxdurmaq olan zərərli proqramlardan xəbərdar olmalıdırlar.
Məsələn, troyan kimi zərərli proqramlar növü qanuni proqramlar adı altında yayılır: bunlar məşhur proqramlar adı altında gizlənən zərərli və fırıldaqçılıq proqramlarıdır.
Bu cür tətbiqlərin korporativ və fərdi istifadəçilər üçün yaratdığı təhdidlər təcavüzkarların məqsədlərindən asılıdır. Məsələn, fidyə proqramlarının müəllifləri cihazdakı məlumatlara giriş əldə edə və qurbanı şantaj edə, əgər qurban fidyə ödəməzsə, həmin məlumatları ictimaiyyətə açıqlaya və ya kontakt siyahısındakı şəxslərə göndərə bilərlər. Zərərli proqramların digər növləri messencer hesab məlumatlarını, yaddaşda saxlanılan şifrələri və brauzerlərdəki kukiləri (cookies) oğurlayır. Çox vaxt təcavüzkarlar istifadəçiləri bank xidmətlərində şəxsi hesablara daxil olmaq üçün məlumatları və ya ödəniş məlumatlarına girişi əldə etmək üçün aldatmağa çalışırlar.
Zərərli proqramlara misal olaraq Android üçün “Rasket” adlı troyan-fidyə proqramını göstərmək olar. O, müxtəlif xidmətləri təqlid edir: tanışlıq proqramları, böyüklər üçün söhbətlər, radar detektoru funksiyasına malik proqramları və dəb proqramlarını. Bu halda təcavüzkarlar qurbanları fidyə ödəmək üçün şantaj ediblər. Troyan smartfonda aktivləşdirildikdə o, foto, video və sənədlərə, mesajlara və sahibinin kontaktlarına çıxış əldə edib.
Təcavüzkarlar yalnız saxta bank proqramları və ya kriptovalyuta pul kisələri kimi klassik “yemlər”dən istifadə etmir, həm də öz sxemlərini cari xəbər gündəminə uyğunlaşdırırlar. Bir müddət əvvəl təcavüzkarlar ilin ən çox gözlənilən oyunlarından birinin mobil beta versiyası adı altında fidyə proqramı yaymışdılar. Amma həmin vaxt tərtibatçı hələ oyunun Android üçün versiyasını elan etməmişdi.
“Müasir həyatın ritmində istifadəçi tələsə və smartfonuna orijinal proqram deyil, oxşar simvol və ada malik saxta proqram yüklədiyini görməyə bilər. Belə bir xətanın bədəli çox ağır ola bilər - zərərli proqram cihazda quraşdırıldıqdan sonra təcavüzkarlar şəxsi məlumatları ələ keçirə, vəsait oğurlaya və istifadəçini şantaj edə bilərlər. Əgər bu, istifadəçinin iş tapşırıqları üçün də istifadə etdiyi bir cihazdırsa, bütün təşkilatın məlumatları oğurlana bilər. İstifadəçilər bilməlidirlər ki, mobil qurğu təhdidlərə qarşı kövrək ola bilər və riskləri azaltmaq üçün kibersavadlılığını artırmalıdırlar. Həmçinin mobil qurğular üçün etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə etməkdə fayda var”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Mobil platformalar üçün müxtəlif kibertəhlükələrdən qorunmaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri əsas təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyi tövsiyə edirlər:
- proqramları yalnız rəsmi platformalarda yükləyin: proqram mağazalarından və ya tərtibatçı şirkətlərinin saytlarından;
- proqramı yükləməzdən əvvəl onun haqqında rəyləri oxuyun və reytinqləri gözdən keçirin;
- həddindən artıq səxavətli və ya ürküdücü mesajlara tənqidi yanaşın;
- internetdə şübhəli reklamların linklərinə keçid etməyin, xüsusilə asan qazanc təklif edən linklərə tənqidi yanaşın;
- mobil cihazlar da daxil olmaqla, cihazlarınızda Android üçün Kaspersky kimi etibarlı həllərdən istifadə edin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_9e8c9c51984d239b964434750_o.jpg
Смартфоны становятся все более мощными, а компании с готовностью внедряют политики использования собственных устройств сотрудников (bring your own device) для получения доступа к корпоративным сетям с применением персональных технологий. Однако и организациям, и индивидуальным пользователям необходимо помнить про вредоносное ПО, целью которого является заражение смартфонов и планшетов.
Например, такой класс вредоносного ПО как троянцы распространяется под видом легитимных программ: это зловредные и скам-программы, замаскированные под популярные приложения.
Угрозы от таких приложений для корпоративных и индивидуальных пользователей зависят от целей злоумышленников. Например, авторы программ-вымогателей могут получить доступ к данным на устройстве и шантажировать жертву тем, что выложат их в открытый доступ или разошлют по списку контактов, если она не заплатит выкуп. Другие типы вредоносного ПО воруют данные от учетных записей в мессенджерах, сохраненные пароли и файлы cookie из браузеров. Нередко злоумышленники пытаются выманить у пользователей данные для входа в личный кабинет в банковских сервисах или получить доступ к платежной информации.
Пример вредоносного ПО — троянец-вымогатель для Android под названием Rasket. Он мимикрировал под самые разные сервисы: приложения для знакомств, чаты для взрослых, программы с функцией радар-детектора и моды. В этом случае атакующие шантажировали жертв, чтобы им заплатили выкуп. Когда троянец активировался на смартфоне, он получал доступ к фотографиям, видео и документам, СМС и контактам владельца.
Злоумышленники не только используют классические приманки в виде фальшивых приложений банков или криптовалютных кошельков, но и адаптируют свои схемы под актуальную новостную повестку. Некоторое время назад атакующие распространяли под видом мобильной бета-версии одной из самых ожидаемых игр года программу-шифровальщика. При этом разработчик на тот момент никак не анонсировал версию игры для Android.
«В современном ритме жизни пользователь может поторопиться и не заметить, что он скачивает на свой смартфон не оригинальное приложение, а его подделку с похожей иконкой и названием. Цена такой ошибки может быть очень высокой – после установки на устройстве вредоносного ПО злоумышленники могут завладеть личными данными, украсть средства, вести шантаж. Если это устройство, которое пользователь использует также для задач по работе, то скомпрометированы могут быть данные всей организации. Пользователям необходимо помнить, что мобильное устройство может быть уязвимо и повышать уровень своей киберграмотности, чтобы снизить риски. Также стоит использовать надежное защитное решение для мобильных устройств», — отметил Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Для защиты от различных киберугроз для мобильных платформ, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют соблюдать основные правила безопасности:
- скачивайте приложения только на официальных площадках: магазинах приложений или на сайтах компаний-разработчиков;
- перед тем, как скачивать приложение, почитайте отзывы о нём и посмотрите оценки;
- критически относитесь к крайне щедрым или чересчур пугающим сообщениям;
- не переходите по ссылкам из сомнительной рекламы в интернете, особенно критично стоит относиться к обещаниям лёгкого заработка;
- используйте надёжные решения, в том числе и на мобильных устройствах, такие как Kaspersky для Android.