https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4ef91815d1fd803f03851969d_o.jpg
Çili Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Cankarlo Alaberti Barios, bu ölkənin məşhur ALMA rəsədxanasının baş astronomu David Rebolledo və mütəxəssisi Nicolas Lira Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olublar.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev BDU, eləcə də Astrofizika kafedrası haqqında ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, BDU-nun Astrofizika kafedrası Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə yaradılıb. Kafedra astofizika sahəsində Azərbaycanda yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində fəaliyyət göstərir. Rektor BDU ilə ALMA rəsədxanası arasında tələbə və təqdiqatçıların mübadiləsi, qısa və uzunmüddətli ezamiyyətlər, radioastronomiya sahəsində kadr hazırlığı və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanlarının mövcudluğunu vurğulayıb.
Çili Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Cankarlo Alaberti Barios bildirib ki, ALMA rəsədxanası 20 ölkə əməkdaşlıq edir. O, Azərbaycanı da bu ölkələr arasında görmək istədiyini qeyd edib.
Sonra Çilidən olan astronomlar Fizika fakültəsinin professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşüb. Görüşdə David Rebolledo və Nicolas Lira ALMA rəsədxanası və orada aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında geniş məlumat veriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4ef91815d1fd803f03851969d_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) посетили временный поверенный в делах Республики Чили Джанкарло Алаберти Барриос, главный астроном обсерватории ALMA этой страны Давид Реболледо и специалист Николас Лира.
Ректор Эльчин Бабаев дал подробную информацию о БГУ и кафедре астрофизики, сообщив, что кафедра создана в 1975 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева и работает по направлению подготовки кадров.
Ректор подчеркнул наличие возможностей сотрудничества между БГУ и обсерваторией ALMA в сфере обмена студентами и научными работниками, командировок, подготовки кадров в области радиоастрономии и других направлений.
Временный поверенный в делах Чили Джанкарло Алаберти Барриос сообщил, что обсерватория ALMA сотрудничает с 20 странами, добавив, что хочет видеть Азербайджан в их числе.