https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_21ebbef76fd0e6078bc4c36c8_o.jpg
Fevralın 14-də Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələri arasında strateji əməkdaşlığa dair anlaşma sazişi imzalanıb.
Sazişə əsasən, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İT, mühəndislik və elm istiqamətlərində seçilmiş SABAH qrupları proqramlarının tədrisinin 2026-cı ildən etibarən YTP ərazisində yeni qurulacaq “SABAH.city” şəhərciyində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova “Ali təhsildə yeni məzmunlu təhsil proqramlarının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və maliyyələşdirilməsi barədə” ölkə başçısının Sərəncamına əsasən, SABAH proqramının əhatə dairəsinin mərhələlərlə genişləndirilməsi barədə aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verib. YTP ilə bu istiqamətdə “SABAH.city” innovasiya şəhərciyi çərçivəsində baş tutacaq əməkdaşlığın biznes mühiti ilə elm və ali təhsil arasındakı əlaqələrə yeni yanaşma gətirəcəyini qeyd edib.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov rəhbərlik etdikləri universitetlərdə SABAH proqramları çərçivəsində görülən işlər haqqında çıxış edərək ali təhsilin keyfiyyətini yüksəltmək üçün yeni yanaşmaların tətbiqinin zəruriliyini qeyd ediblər. Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru Nihat Məcidov “SABAH.city” innovasiya şəhərciyi və ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq barədə təqdimat edərək bildirib ki, bu layihə çərçivəsində müasir standartlara cavab verən infrastruktur, yenilənmiş kurikulum, innovativ tələbə qiymətləndirmə sistemi və yüksək ixtisaslı professor-müəllim heyəti ilə təhsilin keyfiyyəti daha da yüksəldiləcək.
Qeyd edək ki, bakalavr və magistr tələbələrini əhatə edən bu təşəbbüs tədqiqat və innovasiya yönümlü akademik mühitin inkişafı, iştirakçı universitetlərdə qabaqcıl akademik ekosistemin yaradılması və tələbələri daim yenilənən əmək bazarına hazırlamaq üçün innovativ təhsil modellərinin tətbiqini hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_21ebbef76fd0e6078bc4c36c8_o.jpg
Между Парком высоких технологий (ПВТ) Министерства науки и образования и ведущими вузами страны подписан Меморандум о взаимопонимании по стратегическому сотрудничеству.
Согласно соглашению, планируется, что с 2026 года обучение по выбранным программам группы SABAH в области информационных технологий, инженерии и науки Бакинского государственного университета (БГУ), Азербайджанского технического университета (АТУ) и Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП) будет осуществляться в создаваемом городке SABAH.city на территории ПВТ.
Директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттарова предоставила информацию о работе, проводимой по поэтапному наращиванию программы SABAH в соответствии с Распоряжением руководителя государства «О расширении сферы действия и финансировании образовательных программ нового содержания в высшем образовании», и подчеркнула важность сотрудничества с ПВТ в этом направлении в рамках инновационного городка SABAH.city.
Далее ректоры БГУ, АТУ и АГУНП – Эльчин Бабаев, Вилаят Велиев и Руфат Азизов – рассказали о проделанной работе в рамках программ SABAH в руководимых ими вузах, отметив необходимость применения новых подходов для повышения качества высшего образования.
Затем генеральный директор ПВТ Нихат Меджидов выступил с презентацией о сотрудничестве инновационного городка SABAH.city с вузами. Он сообщил, что в рамках данного проекта качество образования повысится за счет инфраструктуры, отвечающей современным стандартам, обновленной учебной программы, инновационной системы оценки достижений студентов, высококвалифицированного профессорско-преподавательского состава.
Отметит, что данная инициатива, охватывающая студентов бакалавриата и магистратуры, направлена на развитие среды, ориентированной на исследования и инновации, создание ведущей академической экосистемы в университетах и внедрение инновационных образовательных моделей для подготовки учащихся к постоянно меняющемуся рынку труда.