https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ff7c20cd492da01a573e202de_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli ilə Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyasının sədri Akmal Nur arasında görüş keçirilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, dövlət başçılarımız mədəniyyətin, xüsusilə təsviri və tətbiqi sənətin inkişafına böyük diqqət ayırırlar. Onların milli irsin qorunması, sənət adamlarının dəstəklənməsi və beynəlxalq mədəni əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində atdığı mühüm addımlar sahənin inkişafına böyük təkan verib.
Qeyd olunub ki, ötən il Özbəkistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində açılan "Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi" adlı sərgi qardaş ölkə ictimaiyyəti arasında böyük maraqla qarşılanıb. Sərgidə təqdim olunan qrafik əsərlər, xalçalar və digər əl işləri ziyarətçilərdə zəngin təəssürat yaratmışdır. Görüş zamanı iki ölkə arasında təsviri və tətbiqi sənət rəssamlarının qarşılıqlı sərgilərinin keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Sonda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyinin qeyd olunması ilə bağlı sərəncamı ilə əlaqədar Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin iki ölkənin rəssamları arasında "Şərq vəhdəti: Mirzə Qədim İrəvani və özbək ornamentləri" adlı müsabiqənin keçirilməsi təklifi, bu əsərlərin sərgisinin açılışı, habelə ustad dərslərinin keçirilməsi Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyasının rəhbərliyi tərəfindən müsbət qarşılanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_ff7c20cd492da01a573e202de_o.jpg
Состоялась встреча директора Культурного Центра имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане Акифа Марифли с председателем Академии художеств Узбекистана Акмаль Нуром.
На встрече было отмечено, что главы наших государств уделяют большое внимание развитию культуры, особенно изобразительного и прикладного искусства. Их важные шаги по защите национального наследия, поддержке деятелей искусств и укреплению международного культурного сотрудничества дали огромный импульс развитию этой области.
Было подчёркнуто, что выставка «Живущее в жемчужинах искусства национальное наследие Азербайджана», открывшаяся в рамках Дней культуры Азербайджана, прошедших в Узбекистане в прошлом году, вызвала большой интерес у общественности братской страны. Представленные на выставке графические работы, ковры и другие изделия ручной работы произвели на посетителей глубокое впечатление. В ходе встречи обсуждались вопросы проведения взаимных выставок произведений художников изобразительного и прикладного искусства двух стран.
В заключении, в связи с указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о праздновании 200-летнего юбилея Мирзы Гадима Иревани, предложение Азербайджанского Культурного Центра о проведении конкурса между художниками двух стран под названием «Восточное единство: Мирза Гадим Иревани и узбекские орнаменты», открытие выставки этих работ, а также проведение мастер-классов были положительно восприняты руководством Академии художеств Узбекистана.