https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_36d7f36206bd1f605605ad8ab_o.jpg
“Müharibə qeyri-müəyyənlik məkanıdır. Hərbi fəaliyyətlər və onların söykəndiyi amillərin dörddə-üçü, nisbətən daha böyük və ya daha kiçik qeyri-müəyyənliklər dumanında gizlənir”
Karl fon Klauzevİts, “Müharİbə haqqında” (1816–30)
Son illər regionumuzun demək olar ki, bütün ölkələri müxtəlif intensivliklərdə müharibələrə məruz qalıb. Sovet İttifaqının dağılması nəticəsində başgicəlləndirici silahlı münaqişələrin silsiləsi yarandı.
Müharibə aktları istər-istəməz qarşılıqlı ittihamlarla müşayiət olunur və burada həqiqət keçilməz “duman səddində” yox olub gedir. Lakin, əsas məsələ, insanların ölçüyəgəlməz iztirablarının üst-üstə yığılmasıdır…
“Əbədi sülh haqqında” traktatında, görkəmli alman filosofu İmmanuel Kant müharibəni sülhü təmin edə biləcək “respublika konstitusiyası” ilə qarşı-qarşıya qoyur. Çünki, əgər bilavasitə vətəndaşlara “müharibə müsibətləri” ilə bağlı qərar verməyə icazə verilərsə, onlar çətin ki, belə bir “şər oyuna” başlamaq istəsinlər.
İstənilən halda, bir çox cəmiyyətlər, bütün bu “tərifəlayiq” pasifizmə baxmayaraq, indi özlərinə sual edirlər: “Yaxşı olmazmı ki, heç olmasa, minimum müdafiə imkanları təmin edilsin?”
Eyni zamanda, “cəsurluq”, “vətəndaş əzmkarlığı” və “vətənpərvərlik” kimi çoxdan unudulmuş fəzilətlər yenidən üzə çıxır və bu baxımdan, Ukrayna Ərazi Müdafiə Qüvvələri bunun bariz nümunəsi sayıla bilər (yeri gəlmişkən, Klauzevits bunu “milli müharibə” adlandırır). Bu yaxınlara qədər “toksik maskulinlik” hesab edilən amil bu gün cəsarət sayılır.
Sərgİ
“Müharibə dumanı” sərgisi Bakı Höte-Mərkəzi tərəfindən Avropa İttifaqı Nümayəndəliyi ilə birgə maliyyələşdirilməsi sayəsində, “Kapellhaus”-un dəstəyi və “Platformart”-ın koordinasiyası ilə hazırlanıb.
Layihə Azərbaycan, Ukrayna, Qazaxıstan, Norveç, Nigeriya, eləcə də Almaniyadan olan rəssamları, müharibə faciəsinə çox subyektiv yanaşmağa imkan verən sərgidə bir araya gətirir. Burada söhbət bir o qədər “sənədli strategiyalar” yox, daha çox insanın düşdüyü durumdan, Otuzillik müharibənin (1618–1648-ci illər) qızğın çağında, alman şairi Andreas Qrifiusun “Vətənin göz yaşları” adlı sonetində gileyləndiyi kimi, “bir çox insanlardan zorla qoparılmış ruhlar xəzinəsi”ndən gedir.
Rəssamlar, hətta simvolik incəsənət səltənətində, sanki alman filosofu Valter Benyaminin Paul Kleenin “Angelus Novus” (“Yeni mələk”) rəsm əsərindəki mələyə müraciət etdiyi kimi, “ölülərin oyadılması və dağılmış dünyanın bərpası”nda uğur qazana bilərlər.
Bir mədəniyyət təsisatı olaraq, biz, bütün baş verənlərin şərhini siyasətçilərin, generalların və jurnalistlərin öhdəsinə buraxmaq istəmirik. Əksinə, “müharibə dumanı”nı heç olmasa bir qədər seyrəltmək ümidi ilə, biz, bunu incəsənətin korlanmamış, sadiq baxışlarına həvalə etmək istəyirik.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_36d7f36206bd1f605605ad8ab_o.jpg
“War is the territory of uncertainty; three quarters of those things on which action in war is built lie in the fog of more or less great uncertainty”
Carl von Clausewitz, On war (1816–30)
Almost all countries in our region have been hit by wars of varying intensity in recent years. As a result of the dissolution of the Soviet Union, there was a dizzying cascade of armed conflicts.
The acts of war are inevitably accompanied by mutual accusations, so that the truth disappears in an impenetrable wall of fog. Above all, however, immeasurable human suffering is piling up.
In his treatise “On Perpetual Peace”, Kant put war in opposition to a “republican constitution” which can guarantee peace, because if the citizens themselves are allowed to decide the “tribulations of war” they will hardly want to start “a game so evil”.
Nevertheless, many societies are now asking themselves whether, despite all their praiseworthy pacifism, they would not be well advised to maintain a minimum of defensive capabilities.
At the same time, virtues that have long been forgotten, such as fearlessness, civil courage and patriotism reemerge, as exemplified by the Ukrainian territorial defense force, which Clausewitz calls a people’s war. And what until recently was considered toxic masculinity, is now considered bravery.
The exhibition
The exhibition The Fog of War is organized by Goethe-Zentrum Baku, co-funded by European Union Delegation, supported by Kapellhaus and coordinated by PlatformArt.
The project brings together artists from Azerbaijan, Ukraine, Kazakhstan, Norway, Nigeria as well as from Germany in an exhibition that allows very subjective approaches to the tragedy of war. It is less about documentary strategies than about insights into the human condition itself, i. e. the “treasure of souls that was extorted from so many” as Andreas Gryphius laments in his sonnet “Tears of the Fatherland” in the middle of the Thirty Years’ War.
The artists may even succeed, in the symbolic realm of art, in “waking the dead and reassembling what has been shattered”, as Walter Benjamin calls out to the angel in Paul Klee’s drawing “Angelus Novus”.
As a cultural institute, we do not want to leave the interpretation of what is happening to politicians, generals and journalists alone, but rather expose it to the incorruptible gaze of art in the hope that the fog of war may lift a little.