https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef111091a5394703e8ac4b0d4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “BDU İƏT Modeli” klubunun təşəbbüsü ilə “WUF13: Çağırışlar və imkanlar” mövzusunda maarifləndirici görüş keçirilib.
BDU-nun əməkdaşı, “BDU İƏT Modeli” klubunun sədri Mirhüseyn Tağıyev Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (World Urban Forum – WUF) anlayışına toxunaraq, BMT-nin İnsan Məskunlaşmaları Proqramının (UN-Habitat) yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və bu günədək keçirilmiş forumların qlobal davamlı inkişafa verdiyi töhfələr barədə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə 2026-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcək BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində ölkəmizin qarşısında dayanan əsas çağırışlar və mövcud imkanlar, şəhərsalma və “ağıllı kənd” modellərinin mövcud vəziyyəti müzakirə edilib. BDU-nun bu istiqamətdə həyata keçirdiyi təşəbbüslər və akademik mühitin şəhərsalma proseslərinə verdiyi töhfə vurğulanıb.
Tədbir zamanı WUF13 çərçivəsində gənclər üçün açılan imkanlar, xüsusilə könüllülük proqramının əhəmiyyəti ön plana çəkilib, tələbələrin qlobal fəaliyyətlərdə fəal iştirakının vacibliyi qeyd olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef111091a5394703e8ac4b0d4_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) по инициативе клуба «Модель ОИС БГУ» состоялась образовательная встреча на тему «WUF 13: вызовы и возможности».
Сотрудник БГУ и председатель клуба «Модель ОИС БГУ» Миргусейн Тагиев затронул понятие Всемирного форума городов (World Urban Forum – WUF) и предоставил информацию об истории создания Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), ее направлениях деятельности и вкладе проведенных форумов в глобальное устойчивое развитие.
На встрече обсуждались основные вызовы и существующие возможности, стоящие перед страной в рамках 13-й сессии Всемирного форума городов ООН (WUF13), которая состоится в Баку в 2026 году, а также текущее состояние градостроительства и моделей «умных деревень». Были подчеркнуты инициативы, реализуемые БГУ в этом направлении, и вклад академической среды в процессы городского планирования.
В ходе мероприятия были отмечены возможности, открывающиеся для молодежи в рамках WUF13, особенно важность волонтерской программы, а также значимость активного участия студентов в глобальных мероприятиях.