“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub “AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10-cu ildönümü münasibətilə dövlət şirkəti və onun törəmə müəssisələri – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin rəhbər heyəti Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ziyarət çərçivəsində görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə tər güllər qoyularaq onun elmi irsinə və insanlığa xidmət edən zəngin həyat yoluna hörmət ifadə olunub.
Daha sonra ziyarətçilər Şəhidlər xiyabanına gedərək Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri qoyulub, onların əziz xatirəsi dərin minnətdarlıq və ehtiramla anılıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 11 fevral 2015-ci il tarixli sərəncamına uyğun olaraq təsis edilən “AzerGold” 5 iyul 2016-cı il tarixində dövlət qeydiyyatına alınaraq, fəaliyyətə başlayıb. Artıq 10 ildir Azərbaycanın yeraltı sərvətlərinin səmərəli və dayanıqlı idarə olunması istiqamətində fəaliyyət göstərən Səhmdar Cəmiyyəti faydalı qazıntı yataqlarının kəşfi, tədqiqi, qiymətli metalların hasilatı, yerli və beynəlxalq bazarlarda satışı ilə milli iqtisadiyyata və sosial inkişafa davamlı töhfələr verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_2adb0601bc7ecc891348aaaf8_o.jpg
Руководство ЗАО «AzerGold» и его дочерних предприятий — ООО «Daşkəsən Dəmir Filiz» и ООО «AzerBlast» — посетило Аллею почётного захоронения, где с глубоким уважением почтило светлую память Общенационального лидера Гейдара Алиева и возложило букеты цветов к его памятнику по случаю 10-й годовщины начала деятельности компании.
Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой. К ее могиле были возложены цветы в знак уважения к ее научному наследию и многогранной деятельности, посвященной служению людям.
Затем участники посетили Аллею шехидов, почтив память героев, отдавших свои жизни за независимость и территориальную целостность Азербайджана. Букеты цветов были возложены к могилам шехидов, их светлая память была почтена с глубокой благодарностью и уважением.
Следует отметить, что ЗАО «AzerGold», учрежденное в соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева от 11 февраля 2015 года, прошло государственную регистрацию и начало свою деятельность 5 июля 2016 года. Вот уже 10 лет Компания, осуществляющее свою деятельность в направлении эффективного и устойчивого управления минерально-сырьевыми ресурсами Азербайджана. Посредством выявления и изучения месторождений полезных ископаемых, добычи драгоценных металлов и их реализации на внутреннем и международном рынках компания вносит вклад в устойчивое развитие национальной экономики и социальное благополучие страны.