“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub “AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10 illiyi münasibətilə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanı ziyarət olunub
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başlamasının 10-cu ildönümü münasibətilə dövlət şirkəti və onun törəmə müəssisələri – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin rəhbər heyəti Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ziyarət çərçivəsində görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə tər güllər qoyularaq onun elmi irsinə və insanlığa xidmət edən zəngin həyat yoluna hörmət ifadə olunub.
Daha sonra ziyarətçilər Şəhidlər xiyabanına gedərək Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri qoyulub, onların əziz xatirəsi dərin minnətdarlıq və ehtiramla anılıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 11 fevral 2015-ci il tarixli sərəncamına uyğun olaraq təsis edilən “AzerGold” 5 iyul 2016-cı il tarixində dövlət qeydiyyatına alınaraq, fəaliyyətə başlayıb. Artıq 10 ildir Azərbaycanın yeraltı sərvətlərinin səmərəli və dayanıqlı idarə olunması istiqamətində fəaliyyət göstərən Səhmdar Cəmiyyəti faydalı qazıntı yataqlarının kəşfi, tədqiqi, qiymətli metalların hasilatı, yerli və beynəlxalq bazarlarda satışı ilə milli iqtisadiyyata və sosial inkişafa davamlı töhfələr verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_2adb0601bc7ecc891348aaaf8_o.jpg
On the occasion of the 10th anniversary of the commencement of operations of "AzerGold" CJSC, the management of the state company, along with representatives of its subsidiaries, "Dashkasan Damir Filiz" LLC and "AzerBlast" LLC — visited the Alley of Honor to pay tribute to the memory of National Leader Heydar Aliyev, laying flowers at his monument.
As part of the visit, the memory of the prominent ophthalmologist-scientist, Academician Zarifa Aliyeva, was also commemorated. Fresh flowers were laid on her grave as an expression of respect for her scientific legacy and rich life dedicated to serving humanity.
Subsequently, the visitors proceeded to the Alley of Martyrs, where they honoured the memory of Azerbaijan’s heroic sons and daughters who sacrificed their lives for the country’s independence and territorial integrity. Flowers were laid at the graves of the martyrs, and their cherished memory was commemorated with deep gratitude and respect.
It should be noted that "AzerGold" established in accordance with the decree of President Ilham Aliyev dated February 11, 2015, underwent state registration and commenced its operations on July 5, 2016. Operating for 10 years towards the efficient and sustainable management of Azerbaijan's mineral resources. Through the exploration and development of mineral deposits, extraction of precious metals, and their sale in domestic and international markets, the state-owned Company continues to contribute to the country’s economic growth, export potential, and social development.