https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_30b5c9947d1d4fe574e4f17f8_o.jpg
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin Uşaq Fondunun (UNİCEF) ölkəmizdəki nümayəndəsi xanım Saca Faruq Abdullahla görüş keçirilib.
Görüşdə UNICEF-in Azərbaycanda uşaqlara göstərilən immunizasiya xidmətinin gücləndirilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyi, o cümlədən səhiyyə sektorunda fəaliyyət göstərən digər tərəfdaşlarla əməkdaşlığın artırılması müzakirə olunub. Həmçinin, immunizasiya proqramlarına dəstək ola biləcək spesifik sahələrin araşdırılması və birgə fəaliyyət planının hazırlanması nəzərdən keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan ilə UNİCEF arasında əlaqələrin çoxşaxəli olduğunu vurğulayıb: “Ötən müddət ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb. Səhiyyə, təhsil, ana və uşaqların sağlamlığının qorunması kimi müxtəlif istiqamətlərdə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Teymur Musayev Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən Azərbaycanda ana və uşaq sağlamlığının qorunmasında xidmətlərin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb. Nazir, vaksin preparatlarının da Azərbaycana UNICEF xətti ilə gətirildiyini vurğulayıb.
Teymur Musayev Azərbaycanın UNİCEF ilə əməkdaşlığının bundan sonra da səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
Öz növbəsində Saca Faruq Abdullah xatırladıb ki, UNİCEF Azərbaycanda fəaliyyətə 1993-cü ildə başlayıb: “UNICEF uşaqlar uçun daha yaxşı gələcəyin qurulması və onların tam potensiallarının inkişaf etməsi üçün imkanların yaradılmasında Azərbaycan Hökuməti ilə yaxından işləmək öhdəliyinə sadiqdir”.
Azərbaycan ilə UNİCEF arasında tərəfdaşlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirən Saca Faruq Abdullah 2021-2025-ci illər üzrə Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində birgə fəaliyyət qarşılıqlı əlaqələrin davam etdirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
UNİCEF-in ölkəmizdəki nümayəndəsi Azərbaycan Hökümətinin 2023-cü ilin sonlarında başlayan və hazırda davam edən qızılca xəstəliyinin ölkədə yayılması ilə əlaqədar göstərdiyi çevik və fəal reaksiyasını, həmçinin Səhiyyə Nazirliyinin bu istiqamətdə apardığı maarifləndirici fəaliyyətini təqdir edib.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с представителем ЮНИСЕФ в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с представителем ЮНИСЕФ в нашей стране В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с представителем ЮНИСЕФ в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с представителем Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в нашей стране Саджи Фаруком Абдуллой.
На встрече стороны обсудили расширение сотрудничества ЮНИСЕФ с Министерством здравоохранения, а также с другими партнерами, работающими в сфере здравоохранения Азербайджана, в целях усиления работы по иммунизации детей в нашей стране. Также рассматривалась возможность разработки совместного плана действий и исследования конкретных областей, которые могут поспособствовать реализации программ иммунизации.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул многогранность отношений между Азербайджаном и ЮНИСЕФ: «За прошедший период проделана значительная работа в контексте взаимного сотрудничества. Успешно осуществлены ряд проектов по различным направлениям в сфере здравоохранения, образования, охраны здоровья матери и ребенка».
Теймур Мусаев сообщил, что Министерством здравоохранения предпринимаются важные шаги по совершенствованию качества услуг в сфере охраны здоровья матери и ребенка. Министр также отметил, что вакцинные препараты в Азербайджан были завезены по линии ЮНИСЕФ.
Теймур Мусаев выразил уверенность, что Азербайджан и дальше будет эффективно сотрудничать с ЮНИСЕФ.
В свою очередь Саджа Фарук Абдулла напомнила, что ЮНИСЕФ начал работу в Азербайджане в 1993 году: «ЮНИСЕФ привержен обязательству тесно взаимодействовать с правительством Азербайджана в построении лучшего будущего для детей и создании возможностей для полноценного развития их потенциала».
Высоко оценив достигнутый уровень партнерства между Азербайджаном и ЮНИСЕФ, Саджа Фарук Абдулла отметила, что программа сотрудничества на 2021-2025 годы служит основой для более тесного взаимодействия.
Представитель ЮНИСЕФ в нашей стране положительно оценила оперативную и активную реакцию правительства Азербайджана на местное распространение кори, начавшееся в конце 2023 года и продолжающееся в настоящее время, а также просветительскую деятельность Министерства здравоохранения в этом направлении.