https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_7bd1b244771fa77ca39423a99_o.jpg
23 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin, Mərkəzi Gömrük Hospitalının, “Azərbaycan Qastroenteroloqlar və Hepatoloqlar” İctimai Birliyinin, “Azərbaycan İnfeksion Xəstəlikləri və Klinik Mikrobiologiya Cəmiyyəti”nin və Abbott şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə "Son mərhələ qaraciyər xəstəliyi və viral hepatitlər" mövzusunda Elmi konfrans keçirilib.
Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, t.ü.f.d., əməkdar həkim Ceyhun Məmmədov konfransı açaraq iştirakçıları salamlayıb və bildirib ki, ölkə təbabəti üçün aktual olan mövzuya həsr edilmiş bugünkü tədbirdə həm təcrübəli həkimlər, həm də həkim-rezident və tələbələr iştirak edirlər. Ceyhun Məmmədov deyib: “Hər il dünyada 1 milyon 400 mindən çox insan viruslu hepatitlərə görə həyatını itirir. 290 milyondan artıq xəstə hepatitlərdən əziyyət çəkir, bunlardan təxminən 250 milyonu hepatit B-nin, 40 milyonu isə hepatit C-nin payına düşür. Təəssüf ki, cəmiyyətimizdə bəzən insanlar viruslu hepatit diaqnozu qoyulanda özlərini narahat hiss edirlər, bunu gizlətməyə çalışırlar. Halbuki, bu gün hepatit B-yə qarşı çox effektiv profilaktika – peyvənd mövcuddur, hepatit B və C-nin müalicəsi də bəllidir, sağalması mümkündür”.
İdarə rəisi Azərbaycanda bu xəstəliklərlə bağlı müxtəlif istiqamətlərdə aparılan işlərə toxunaraq, Səhiyyə Nazirliyinin nəzdində yaradılmış və viruslu hepatitlərdən əziyyət çəkən xəstələrə yardım göstərən, onları dərmanlarla təmin edən xüsusi komissiyanın fəaliyyətini qeyd edib. Ceyhun Məmmədov deyib: “Konfransın mövzusu Mərkəzi Gömrük Hospitalının fəaliyyəti ilə də sıx bağlıdır, çünki Hospitalın Orqan transplantasiyası şöbəsində canlı donorlardan qaraciyər və böyrək transplantasiyası əməliyyatları həyata keçirilir. Bildiyiniz kimi, ən ağır qaraciyər xəstələri üçün orqan köçürülməsi bəzən son ümid və yeganə çıxış yoludur. Sevindirici haldır ki, keçən ildən qaraciyər transplantasiyası İcbari Tibbi Sığortanın xidmətlər zərfinə daxil edilib və hazırda bizim Hospitalda tam ödənişsiz icra edilir”.
Sonra salamlama nitqi ilə Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini, t.e.d., əməkdar həkim Rəşad Mahmudov çıxış edib. O deyib: “Bu gün biz bir tibb müəssisəsi olaraq qürurla deyə bilərik ki, Mərkəzi Gömrük Hospitalı son mərhələ qaraciyər xəstəliyi və hepatitlərin müalicəsində mühüm nailiyyətlər qazanıb. Hospitalın Orqan transplantasiyası şöbəsində ən ağır psixoloji durumda olan xəstələrin və onların ailələrinin sosial tərəfdən idarə olunması prosesi tənzimlənir, artıq Hospitalda orqan köçürülməsi əməliyyatları İcbari Tibbi Sığortanın xidmətlər zərfi çərçivəsində uğurla icra edilir. Mərkəzi Gömrük Hospitalının yüksək qiymətə layiq olan bu təcrübələrinin digər tibb müəssisələri ilə paylaşılması çox mühüm önəm daşıyır və bu iş hazırda genişlənməkdədir. Yəni Hospitalın əməkdaşları bu sahədə olan təcrübələrini həm də digər müəssisələrin həkimlərinə çatdırırlar”.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının Cərrahiyyə və Orqan transplantasiyası şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d., ümumi cərrah, transplantoloq Mircəlal Kazımi tədbr iştirakçılarına uğurlar arzulayıb və əminliyini bildirib ki, konfransın nəticələri onu həm canlı, həm də onlayn izləyən bütün həmkarlarına faydalı olacaq. Elmi konfransda yüksək ixtisaslı mütəxəssislər tərəfindən viruslu hepatitlərin diaqnostika və müalicəsindəki yeniliklər, qaraciyər sirrozunun diaqnostika və müalicə prinsipləri, hepatorenal sindrom, qaraciyər transplantasiyası və transplantasiyadan sonrakı infeksiyalar barədə təqdimatlar edilib, auditoriyanı maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının həkimləri: Cərrahiyyə və Orqan transplantasiyası şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d., ümumi cərrah, transplantoloq Mircəlal Kazımi “Son mərhələ qaraciyər yetməzliyi: qaraciyər transplantasiyası”, Efferent terapiya şöbəsinin rəisi, həkim-nefroloq Mirmənsim Məmmədov “Hepatorenal sindrom” və həkim-infeksionist Mədinə Abdullayeva “Qaraciyər transplantasiyası sonrası infeksiyalar”, İ.M.Seçenov adına Moskva Birinci Dövlət Tibb Universiteti Bakı Filialının Daxili xəstəliklər kafedrasının dosenti, t.ü.f.d., həkim-hepatoloq Gülnarə Ağayeva “Viruslu hepatitlərin diaqnostika və müalicəsindəki yeniliklər” və MedEra hospitalının həkim-infeksionisti Azər Nağıyev “Qaraciyər sirrozunun diaqnostika və müalicə prinsipləri” mövzusunda çıxış ediblər.
Konfrans əyani olaraq Mərkəzi Gömrük Hospitalının akt zalında, distant olaraq isə ZOOM platformasında həyata keçirilib. Elmi konfransda pediatr, ümumi cərrah, uşaq cərrahı, terapevt, nefroloq, qastroenteroloq və infeksionist ixtisasına malik həkim və rezidentlər iştirak ediblər. Konfrans 4 DTT balı ilə qiymətləndirilmişdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_7bd1b244771fa77ca39423a99_o.jpg
23 апреля 2024 года была проведена научная конференция на тему «Терминальные заболевания печени и вирусные гепатиты», организованная совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, Центральным Таможенным Госпиталем, Общественным объединением «Гастроэнтерологи и Гепатологи Азербайджана», «Обществом Инфекционных Заболеваний и Клинической Микробиологии Азербайджана» и компанией Abbott.
Открывший конференцию вступительной речью начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, к.м.н., заслуженный врач Джейхун Мамедов сообщил, что в сегодняшнем мероприятии, посвященном актуальной для медицины нашей страны теме, участвуют как опытные врачи, так и врачи-резиденты, студенты. Джейхун Мамедов сказал: «Ежегодно в мире от вирусного гепатита умирают более 1 миллиона 400 тысяч человек. Более 290 миллионов пациентов страдают гепатитом, из них примерно 250 миллионов — гепатитом В и 40 миллионов — гепатитом С. К сожалению, в нашем обществе иногда люди чувствуют обеспокоенность, когда у них диагностируют вирусный гепатит, пытаются скрыть это. Однако сегодня имеется очень эффективная профилактика – вакцина против гепатита В, существует также лечение гепатита В и С.»
Начальник Управления рассказал о работе, проводимой в Азербайджане в различных направлениях, связанных с этими заболеваниями, отметил деятельность созданной при Министерстве Здравоохранения специальной комиссии, которая оказывает помощь больным, страдающим вирусными гепатитами, и обеспечивает их лекарствами. Джейхун Мамедов сказал: «Тема конференции тесно связана с деятельностью Центрального Таможенного Госпиталя, поскольку в отделении Трансплантации органов Госпиталя проводятся операции по пересадке печени и почек от живых доноров. Как известно, при самых тяжелых заболеваниях печени её трансплантация иногда является последней надеждой и единственным выходом. Отрадно, что с прошлого года трансплантация печени включена в пакет услуг Обязательного Медицинского Страхования и в настоящее время проводится в нашем Госпитале бесплатно».
Затем с приветственной речью выступил начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заместитель председателя Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса, д.м.н., заслуженный врач Рашад Махмудов. Он сказал: «Сегодня как медицинское учреждение мы можем с гордостью сказать, что Центральный Таможенный Госпиталь добился важных успехов в лечении терминальных заболеваний печени и гепатитов. В отделении Трансплантации органов Госпиталя регламентирован процесс социального ведения больных и членов их семей, находящихся в наиболее тяжелом психологическом состоянии, в Госпитале успешно проводятся операции по трансплантации органов в рамках пакета услуг по ОМС. Очень важно делиться этим ценным опытом Центрального Таможенного Госпиталя с другими медицинскими учреждениями, и в настоящее время эта работа расширяется. То есть сотрудники Госпиталя передают свой опыт в этой области и врачам других учреждений».
Заведующий отделением Хирургии и Трансплантации Органов Центрального Таможенного Госпиталя, к.м.н., общий хирург, трансплантолог Мирджалал Казыми пожелал успехов участникам мероприятия и выразил уверенность, что результаты конференции будут полезны всем коллегам, которые участвуют в ней как очно, так и онлайн. На научной конференции высококвалифицированные специалисты выступили с докладами о новшествах в диагностике и лечении вирусных гепатитов, принципах диагностики и лечения цирроза печени, гепаторенальном синдроме, трансплантации печени и посттрансплантационных инфекциях, ответили на вопросы аудитории.
В научной части были представлены доклады на следующие темы: заведующий отделением Хирургии и Трансплантации Органов Центрального Таможенного Госпиталя, к.м.н., общий хирург, трансплантолог Мирджалал Казыми – «Терминальная печеночная недостаточность: трансплантация печени», заведующий отделением Эфферентной Терапии, врач-нефролог Мирмансим Мамедов – «Гепаторенальный синдром», врач-инфекционист Мадина Абдуллаева – «Инфекции после трансплантации печени», доцент кафедры Внутренних болезней Бакинского филиала Первого Московского Государственного Медицинского Университета имени И.М. Сеченова, к.м.н., врач-гепатолог Гульнара Агаева – «Инновации в диагностике и лечении вирусных гепатитов» и врач-инфекционист больницы МедЭра Азер Нагиев – «Принципы диагностики и лечения цирроза печени».
Конференция проходила очно в актовом зале Центрального Таможенного Госпиталя и дистанционно на платформе ZOOM. В научной конференции приняли участие педиатры, общие хирурги, детские хирурги, терапевты, нефрологи, гастроэнтерологи, инфекционисты и врачи-резиденты. Конференция получила 4 балла НМО.