https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_eed9ff95462efbe2a6d7105a5_o.jpg
11 avqust 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) Gürcüstan Alman Biznes Assosiasiyası (DWV) və Almaniya Federativ Respublikasının Bakıdakı Səfirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda “Start.Up! Germany Pitch Event 2022” tədbirini təşkil edib. Nəticədə Məhəmməd Kekalov tərəfindən təmsil olunan azərbaycanlı startap KekaMaps və Otar Davitadzenin təmsil etdiyi gürcü startapı Costy münsiflər heyəti tərəfindən müsabiqənin ən yaxşı startapı seçiliblər. Onlar Almanyada keçiriləcək “Start.Up! Germany Tour 2022” müsabiqəsində iştirak etmək imkanı uğrunda yarışıb və 2022-ci ilin oktyabr ayında öz innovativ biznes ideyalarını alman korporasiyalarına və beynəlxalq şirkətlərə təqdim etmək imkanı qazanıblar.
AHK Azərbaycanın İcraçı direktorunun müavini, cənab Fabian Zittlau, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Missiya üzrə Müdir müavini cənab Hayko Şvarç və Gürcüstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin fövqəladə və səlahiyyətli elçisi cənab Revaz Sakvarelidze tədbirin rəsmi hissəsini açaraq rəqabət aparan doqquz gürcü və azərbaycanlı startap təmsilçilərini, yüksək vəzifəli münsiflər heyətini, eləcə də alman-azərbaycan biznes cəmiyyətinin üzvlərini salamlayıblar. Bununla yanaşı, Sparkassenstiftung Bakı nümayəndəliyinin ölkə üzrə nümayəndəsi, cənab Eduard Şmit, EKM Global şirkətinin məsləhətçisi cənab Elşən Musayev, Rödl & Partner şirkətinin nümayəndəlik rəhbəri, cənab Elçin Usub və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İnnovasiyalar üzrə Ekosisteminin İnkişafı Departamentinin rəhbəri xanım Leyla Hacıyeva münsiflər heyətini təmsil ediblər.
Tədbir qaydalarının təqdimatının ardınca ATruck, AzAstro Technologies, KekaMaps, Recepta, və Satelyzer LLC adlı azərbaycanlı startapçı şirkətlərə öz biznes modelləri və yenilikçi məhsullarını təqdim etmələri üçün üç dəqiqə vaxt verilib. Onlar DG Systems, Styx, Corvis, və Costy adlı gürcü startapçı şirkətlərə qarşı yarışıblar. Daha sonra təmsilçilər münsiflər heyətinin startaplar ilə bağlı suallarını cavablandırıblar.
Sonda münsiflər heyəti və tədbir iştirakçıları ən yaxşı startapların seçilməsi üçün öz rəylərini paylaşıblar. Ən yaxşı dörd startap Kekamaps, Satelyzer, Costy və Styx Almaniyanın Berlin şəhərində 22 və 23 oktyabrda keçiriləcək 2022 Sahibkarlıq Sammitində iştirak etmə imkanı əldə ediblər. Bundan əlavə, startapların hər biri Lufthansa-dan eksklüziv uçuş biletləri qazanıblar.
Müsabiqənin qalibləri olaraq, KekaMaps və Costy əlavə olaraq Beynəlxalq Pitch Müsabiqəsində digər startaplar ilə birgə yarışıb finala çıxmaq imkanı və 23-27 Oktyabr 2022-ci il tarixlərində Şimali Reyn Vestfaliyada keçiriləcək “Start.up Germany Tour 2022”-də tanınmış alman transmilli şirkətləri və innovativ KOM-ları ilə görüşmək şansı əldə edəcəklər.
Əlavə olaraq AHK Azərbaycan bu layihə çərçivəsində 11-12 avqust 2022-ci il tarixlərində “Start.up! Bakı turu” təşkil edib. Tur Gürcüstan və Azərbaycanın kənd ərazilərində ümumi problemlərin həlli üçün hər iki ölkədən olan iştirakçı startapların birgə seminarı ilə başlayıb. Daha sonra, gürcü startapları müxtəlif inkubasiya və texnoloji mərkəzlərə baş çəkərək Azərbaycanın startap ekosistemi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_eed9ff95462efbe2a6d7105a5_o.jpg
On August 11, 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan), in collaboration with the German Business Association Georgia (DWV) and the German Embassy in Baku, organised the Start.Up! Germany Pitch Event 2022. Azerbaijani start-up KekaMaps, represented by Mahammad Kekalov and Georgian start-up Costy, represented by Otar Davitadze were awarded as the best start-ups of the contest. They qualified for the “Start.Up! Germany Tour 2022” and will showcase their business ideas to German corporates and multinational firms in the regional contest in Germany.
The Deputy Executive Director of the AHK Azerbaijan, Fabian Zittlau, the Deputy Head of Mission of the German Embassy in Azerbaijan, Heiko Schwarz, and Envoy Extraordinary and Plenipotentiary of the Georgian Embassy in Azerbaijan, Revaz Sakvarelidze, opened the event and welcomed the nine selected competing Georgian and Azerbaijani start-ups, the distinguished jury and several members of the German-Azerbaijani business community. Additionally, the high-ranking jury consisted of Eduard Schmitt, Country Representative of Sparkassenstiftung Baku, Elshan Musayev, Consultant of EKM Global, Elchin Usub, Head of Office of Roedl & Partner, and Leyla Hajieva, Head of Innovation Ecosystem Development Department of the Innovation and Digital Development Agency.
Following the presentation of the pitching rules, the Azerbaijani start-ups ATruck, AzAstro Technologies, KekaMaps, Recepta, and Satelyzer LLC had three minutes each to present their business models and innovative products. They competed against the following Georgian start-ups: DG Systems, Styx, Corvis, and Costy. Furthermore, they answered the questions of the jury members.
Afterwards, the jury and the public voted for the best start-ups. The four best start-ups Kekamaps, Satelyzer, Costy and Styx were awarded exclusive tickets for participation in the Entrepreneurship Summit 2022 in Berlin/Germany (October 22 & 23). In addition, each of the start-ups got vouchers for flight tickets from Lufthansa. As winners of the contest, KekaMaps and Costy will additionally have the chance to participate in the International Pitch Contest to reach the final and meet renowned German multinational companies and innovative SMEs at the “Start.up Germany Tour 2022” in North Rhine Westphalia from 23 - 27 October 2022.
Within the framework of the project, AHK Azerbaijan is organising a “Start.up! Tour in Baku”, from 11-12 August 2022, which started with a joint workshop of participating start-ups from Georgia and Azerbaijan to address common challenges in the rural areas of the countries. Furthermore, the Georgian startups got an insight into the Azerbaijani startup ecosystem by visiting different incubation and technology centres on the second day.