https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_11707aaa83e31f3b30cc76c0d_o.jpg
21-25 sentyabr 2022-ci il tarixlərində keçiriləcək DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı 6-cı buraxılışı üçün müxtəlif ölkələrdən on beş ekspertdən ibarət beynəlxalq münsiflər heyətini elan edir. Münsiflər filmləri üç kateqoriya üzrə qiymətləndirəcəklər: Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film, Ən Yaxşı Qısametrajlı Sənədli Film və Əsas Müsabiqədən Kənar.
Hər kateqoriya üzrə filmlər təyin olunmuş münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək. Bu il münsiflər heyətinə tanınmış sənədli kinorejissorlar, kino və foto dünyasının nümayəndələri daxildir. Onların arasında çoxsaylı mükafatlar laureatı, Kann Film Festivalının qalibi və Amerika Kino Akademiyasının münsiflər heyətinin üzvü Sergey Dvortsevoy, fransalı fotojurnalist, çoxsaylı beynəlxalq mükafatların, o cümlədən UNİCEF mükafatının laureatı, Fransanın Milli Fəaliyyət Ordeni sahibi Reza Deqati və EMMY mükafatı laureatı, Oskar mükafatına namizəd olan prodüser Kirstin Barfod var.
Builki festivalın xüsusi qonağı polşalı sənədli film rejissoru və senaristi, bir çox festival kino mükafatlarının laureatı Pavel Lozinskidir. O, özünün rejissor, həyat yoldaşı Aqneşka Mankieviçin isə prodüseri olduğu “Balkon” filmini təqdim edəcək.
Səsvermə proseduru onlayn və şəxsən baş tutacaq, daha sonra birgə müzakirə aparılacaq və hər bir kateqoriya üzrə qaliblər seçiləcək. Qaliblər festival günlərində elan olunacaq.
DokuBaku Azərbaycanda ilk və yeganə müstəqil Beynəlxalq Sənədli Film Festivalıdır. 2017-ci ildə təsis edildiyi gündən bəri festivalın məqsədi beynəlxalq proqramda dünyanın hər yerindən xüsusi seçilmiş sənədli filmlərin nümayişini, eləcə də yerli kinorejissorları və bu janrın istehsalına dəstək olmaq məqsədi daşıyan yerli müsabiqəni təqdim etməkdən ibarətdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_11707aaa83e31f3b30cc76c0d_o.jpg
DokuBaku IDFF, which will be held on September 21 - 25, 2022, has announced the international jury for the 6th edition, which consists of fifteen experts from different countries. The judges will evaluate films in three categories: Best Feature Documentary, Best Short Documentary and No-Main Competition.
Films in each category will be judged by an appointed panel of judges. This year the jury includes well-known documentary filmmakers and representatives of the film and photo industry. Among them are the winner of numerous awards, the winner of the Cannes Film Festival and a member of the jury of the American Film Academy Sergey Dvortsevoy, the French photojournalist, the winner of numerous international awards, including the UNICEF award, the holder of the French National Order of Merit Reza Deghati and the winner of the EMMY award, a nominee for the award Oscar producer Kirstin Barfod.
The special guest of this year’s festival is the Polish documentary director and screenwriter, the winner of many festival film awards Pawel Lozinski. He will present his film “The Balcony”, produced by his wife Agnieszka Mankiewicz.
The voting procedure will take place online and in person, followed by a joint discussion, during which the winners in each category will be selected. The winners will be announced during the days of the festival.
DokuBaku is the first and only independent International Documentary Film Festival in Azerbaijan. Since the establishment of the festival 2017, its aim is to present a showcase of handpicked - specially selected documentary films from all over the world in the international program as well as the local competition, which aims to support the local filmmakers and non-fiction production.