https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_11707aaa83e31f3b30cc76c0d_o.jpg
21-25 sentyabr 2022-ci il tarixlərində keçiriləcək DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Film Festivalı 6-cı buraxılışı üçün müxtəlif ölkələrdən on beş ekspertdən ibarət beynəlxalq münsiflər heyətini elan edir. Münsiflər filmləri üç kateqoriya üzrə qiymətləndirəcəklər: Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film, Ən Yaxşı Qısametrajlı Sənədli Film və Əsas Müsabiqədən Kənar.
Hər kateqoriya üzrə filmlər təyin olunmuş münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək. Bu il münsiflər heyətinə tanınmış sənədli kinorejissorlar, kino və foto dünyasının nümayəndələri daxildir. Onların arasında çoxsaylı mükafatlar laureatı, Kann Film Festivalının qalibi və Amerika Kino Akademiyasının münsiflər heyətinin üzvü Sergey Dvortsevoy, fransalı fotojurnalist, çoxsaylı beynəlxalq mükafatların, o cümlədən UNİCEF mükafatının laureatı, Fransanın Milli Fəaliyyət Ordeni sahibi Reza Deqati və EMMY mükafatı laureatı, Oskar mükafatına namizəd olan prodüser Kirstin Barfod var.
Builki festivalın xüsusi qonağı polşalı sənədli film rejissoru və senaristi, bir çox festival kino mükafatlarının laureatı Pavel Lozinskidir. O, özünün rejissor, həyat yoldaşı Aqneşka Mankieviçin isə prodüseri olduğu “Balkon” filmini təqdim edəcək.
Səsvermə proseduru onlayn və şəxsən baş tutacaq, daha sonra birgə müzakirə aparılacaq və hər bir kateqoriya üzrə qaliblər seçiləcək. Qaliblər festival günlərində elan olunacaq.
DokuBaku Azərbaycanda ilk və yeganə müstəqil Beynəlxalq Sənədli Film Festivalıdır. 2017-ci ildə təsis edildiyi gündən bəri festivalın məqsədi beynəlxalq proqramda dünyanın hər yerindən xüsusi seçilmiş sənədli filmlərin nümayişini, eləcə də yerli kinorejissorları və bu janrın istehsalına dəstək olmaq məqsədi daşıyan yerli müsabiqəni təqdim etməkdən ibarətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_11707aaa83e31f3b30cc76c0d_o.jpg
МФДК DokuBaku, который пройдет с 21 по 25 сентября 2022 г., объявил состав международного жюри 6-го сезона, в которое входит пятнадцать экспертов из разных стран. Судьи будут оценивать фильмы в трех категориях: «Лучший полнометражный документальный фильм», «Лучший короткометражный документальный фильм» и «Лучший фильм вне основного конкурса».
Фильмы в каждой категории будут оцениваться назначенной группой судей. В этом году в состав жюри вошли известные режиссеры-документалисты и деятели кино- и фото- индустрии. Среди них обладатель многочисленных призов, лауреат Каннского кинофестиваля и член жюри Американской киноакадемии Сергей Дворцевой, французский фотожурналист, обладатель многочисленных международных премий, в том числе премии ЮНИСЕФ, кавалер ордена «За заслуги» (Франция) Реза Дегати и обладательница премии EMMY, номинант на премию Оскар продюсер Кирстин Барфод.
Специальным гостем фестиваля в этом году будет польский режиссер и сценарист документальных и художественных фильмов, лауреат многих главных фестивальных кинопремий Павел Лозиньский. Он представит свой фильм «Кино с балкона», продюсером которого является супруга режиссера Агнешка Манкевич.
Процедура голосования будет проходить онлайн и при личной встрече, после чего будет проведено совместное обсуждение, в ходе которого будут выбраны победители в каждой категории. Победители будут объявлены в дни проведения фестиваля.
DokuBaku — первый и единственный независимый международный фестиваль документального кино в Азербайджане. С момента основания фестиваля в 2017 году его целью является представление специально отобранных документальных фильмов со всего мира в рамках международной программы, а также локального конкурса, направленного на поддержку местных кинематографистов и документальной продукции.