https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef63057a68e72fac4feb314d6_o.jpg
Azərbaycanın tanınmış cərrah-transplantoloqu, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti Hərbi Tibb Baş İdarəsinin Elmi Təcrübə Mərkəzinin rəisi, Böyrək Transplantasiyası sahəsində Mütəxəssislər Assosiyasiyasının (BTMA) İdarə Heyətinin sədri t.e.d. Rəşad Şolan ölümündən sonra orqanlarını bağışlayacağını açıqlayıb. Bu təşəbbüsə eyni zamanda Şamaxı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının direktoru Natiq Əliyev, Xəstəxananın bir qrup həkimi, eləcə də BTMA-nın üzvləri qoşulub.
Həkimlər Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinə ərizə ilə müraciət etdiklərini bildiriblər.
Bu barədə Şamaxı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında BTMA və Şamaxı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Beyin ölümü və böyrək transplantasiyası: müasir baxış” adlı elmi simpoziumda məlumat verilib. Simpozium çərçivəsində keçirilən “Ölümündən sonra orqan bağışlama bəyanatı” adlı mərasimdə həkimlər ölümündən sonra orqanlarını bağışlamaq üçün qanuni prosedurdan keçdiklərini bəyan ediblər.
Rəşad Şolan bu addımın ölkədə orqan donorluğu mədəniyyətinin formalaşdırılması və transplantasiya sahəsində ictimai maarifləndirmənin gücləndirilməsi baxımından xüsusi önəm daşıdığını qeyd edib. O, hər bir insanın orqan bağışlamasının həyat qurtarma potensialına inandığını və bu addımın digər insanlara ilham verəcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb.
Tanınmış həkim bu təşəbbüsün ölkəmizdə orqan bağışlama ilə bağlı daha çox məlumatlılıq yaradacağına və gələcəkdə daha çox həyatın xilas olmasına səbəb olacağına inandığını söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ef63057a68e72fac4feb314d6_o.jpg
Известный хирург-трансплантолог Азербайджана, начальник Научно-экспериментального центра Главного военно-медицинского управления Службы государственной безопасности, председатель правления Ассоциации специалистов в области трансплантации почки (BTMA – Böyrək Transplantasiyası sahəsində Mütəxəssislər Assosiasiyası) доктор медицинских наук Рашад Шолан заявил, что подарит свои органы после смерти. К данной инициативе также присоединились директор Шамахинской центральной районной больницы Натиг Алиев, группа врачей больницы, а также члены BTMA.
Врачи сообщили, что направили соответствующее обращение в Координационный центр по донорству органов и трансплантации при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики.
Об этом было заявлено в ходе научного симпозиума на тему «Смерть мозга и трансплантация почки: современный взгляд», который состоялся в Шамахинской центральной районной больнице при совместной организации BTMA и Шамахинской ЦРБ. На церемонии под названием «Заявление о посмертном донорстве органов», которая была организована в рамках симпозиума, врачи заявили, что прошли юридическую процедуру для донорства органов после смерти.
Рашад Шолан отметил, что этот шаг обладает большой значимостью с точки зрения формирования культуры донорства органов в стране и расширения просветительской деятельности в сфере трансплантации. Он подчеркнул, что верит в потенциал каждого человека спасти чью-то жизнь путем донорства и надеется, что эта инициатива вдохновит других людей.
Известный врач выразил уверенность в том, что данное мероприятие повысит осведомленность в связи с донорством в нашей республике и приведет к спасению жизни ещё большего количества людей в будущем.