Günay Əfəndiyeva TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayev ilə görüşüb
Günay Əfəndiyeva TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayev ilə görüşüb Günay Əfəndiyeva TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayev ilə görüşüb
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda təşkilatın prezidenti Günay Əfəndiyeva TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raev ilə görüşüb.
Görüşdə müasir dövrdə ortaq  köklərə,  mədəniyyətə mənsub türk xalqlarının bir-biri ilə daha geniş əlaqələndirilməsi üzrə birgə əməkdaşlığın vacibliyindən söz açılıb. Türk Dünyasının çoxtərəfli inteqrasiya prosesində ümumtürk mədəni birliyi önəmli məsələlərdən biri kimi qiymətləndirilib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun və bu il 30 illiyini qeyd edən TÜRKSOY-un qarşılıqlı fəaliyyətlərindən, türk xalqlarının görkəmli şəxsiyyətlərinin yaradıcı irsinin tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrindən bəhs olunub. TÜRKSOY tərəfindən Şuşa şəhərinin “2023-cü il Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” elan olunması vurğulanıb. Şuşanın tarixi və mədəni irsinin təbliği yönündə Fond tərəfindən müxtəlif ölkələrdə “Şuşa Günləri”nin keçirilməsi yüksək dəyərləndirilib.
Görüş Fond ilə TÜRKSOY arasında tərəfdaşlığın daha da gücləndirilməsinə və gələcək birgə layihələrə dair müzakirələrlə davam edib.

At the International Turkic Culture and Heritage Foundation, the president of the organization Gunay Afandiyeva met with the Secretary General of TURKSOY Sultan Raev.
At the meeting, the importance of joint cooperation at the present time on broader interaction of Turkic peoples with common roots and culture was emphasized. During the conversation, the common Turkic cultural unity was assessed as one of the actual issues in the process of multilateral integration of the Turkic world.
The meeting discussed activities of the International Turkic Culture and Heritage Foundation and TURKSOY, which celebrates its 30th anniversary this year, as well as projects implemented in the direction of promoting the creative heritage of outstanding personalities of the Turkic peoples.
During the conversation, significance of the announcement by TURKSOY of the Shusha city as the "Cultural Capital of the Turkic World" for 2023 was emphasized. At the meeting, the holding of "Days of Shusha” by the Foundation in various countries with the aim of promoting the historical and cultural heritage of the city was highly appreciated.
The meeting continued with the discussion of further strengthening of the partnership between the Foundation and TURKSOY and future joint projects.