Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizə gətirilərək düşərgələrdə yerləşdirilən və reabilitasiya tədbirlərinə cəlb edilən ukraynalı uşaqların bölgələrimizə ekskursiyası təşkil edilib.
Nazirliyin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən innews.media verilən məlumata görə, uşaqlar əvvəlcə İsmayıllı rayonunun Basqal qəsəbəsində tarixi irsimizlə tanış olub, öz koloritini qoruyub saxlayan qəsəbəni gəziblər.
Növbəti gün iştirakçıların Qəbələ rayonuna gəzintisi təşkil edilib. Onlar təbiət gözəllikləri və istirahət mərkəzləri ilə tanış olublar.
İstirahət günlərində uşaqlar üçün art-terapiya, peşəkar psixoloq tərəfindən fərdi və qrup terapiyaları da aparılır. Düşərgədə olduqları müddətdə onlar psixososial təlimlər, ingilis dili kursları, foto çəkilişi, milli rəqslər və ustad dərslərinə də cəlb ediləcəklər.
Ukraynalı uşaqların Şəkiyə və Şamaxıya da ekskursiyalarının təşkili nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, 14 günlük sosial reabilitasiya proqramı çərçivəsində uşaqların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək göstərilir.

Агентство социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана организовало экскурсии в регионы для украинских детей, которые были доставлены в нашу страну, размещены в лагерях и привлечены к реабилитационным мероприятиям.
Как сообщили innews.media в отделе министерства по связям с общественностью, сначала они посетили сохранивший свой самобытный колорит поселок Басгал Исмаиллинского района, ознакомились здесь с нашим историческим наследием.
На следующий день была организована поездка в Габалинский район, где участники экскурсии полюбовались природными красотами и побывали в местах отдыха.
В выходные дни для детей также проводится арт-терапия, индивидуальная и групповая терапия, проводимая профессиональными психологами. Во время пребывания в лагере они также будут участвовать в психосоциальных тренингах, курсах английского языка, фотосъемке, занятиях национальными танцами и мастер-классах.
Также предусмотрена организация экскурсий украинских детей в Шеки и Шамахы.
Отметим, что в рамках 14-дневной программы социальной реабилитации оказывается содействие стабилизации эмоционального состояния детей, а также обеспечению их интеграции в общество.