https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_99fdcf3d8231599275cebefb2_o.jpg
Kibertəhlükə mənzərəsi daim genişlənir və mürəkkəbləşir və Kaspersky buna dair daim yeni sübutları tapır.
Yeni yükləyici. 2023-cü ilin iyun ayında "Kaspersky" tədqiqatçıları yeni yükləyici aşkarlayıblar. Ona "DarkGate" adı verilib. Bu yükləyici adi zərərverici proqramlarla müqayisədə qabaqcıl funksiyalara malikdir.
"DarkGate"-in xüsusiyyətləri arasına "Microsoft Defender" müdafiə vasitələrindən yan keçən gizli VNC bağlantısı, brauzer tarixini oğurlamaq funksiyası, əks proksi, fayl meneceri və Discord tokenlərini oğurlamaq imkanı daxildir. Yoluxma zənciri dörd mərhələdən ibarətdir. Hər bir mərhələ unikal açar və "Base64" kodlaşdırmasının dəyişdirilmiş versiyası (öz simvol dəsti ilə) ilə şifrələnir.
Emotetin qayıdışı. Zərərverici botnetin fəaliyyəti 2021-ci ildə ləğv edildikdən sonra ilk dəfə olaraq bu il yenidən diqqət mərkəzinə qayıdıb. Hücumların yeni dalğasında təcavüzkarlar zərərli "OneNote" faylları qoşulmuş e-poçt göndərməklə məşhur yoluxma vektorundan istifadə ediblər. Əgər qurban qoşmanı açmaq istəyərsə, zərərverici "VBScript" işə düşür.
Məşhur stilerin (stealer) istifadə edildiyi yeni kampaniya. "Kaspersky" tədqiqatçıları dəniz yolu ilə yükdaşıma xidməti göstərən təşkilatlara yönəlmiş yeni fişinq kampaniyası da aşkar edib. Kampaniya zamanı təcavüzkarlar "Lokibot"-u tətbiq ediblər. Bu məlumat oğurluğu proqramı yəni stiler ilk dəfə 2016-cı ildə aşkar edilib. O, müxtəlif proqramlardan, o cümlədən brauzerlərdən və FTP müştərilərindən hesab məlumatlarını oğurlamaq üçün nəzərdə tutulub. Bu hücumun bir hissəsi kimi göndərilən e-poçtlarda istifadəçiləri makrosları aktivləşdirməyə sövq edən "Excel" faylı yer alıb. Təcavüzkarlar "Microsoft Office"-də (CVE-2017-0199) RTF sənədinin yüklənməsinə səbəb olan məlum zəiflikdən istifadə ediblər. Bu RTF sənədi daha sonra "LokiBot"-u sistemə yükləmək və işə salmaq üçün başqa bir zəiflikdən (CVE-2017-11882) istifadə edir.
“Emotet"-in dirçəlişi və "Lokibot"-un davamlı istifadəsi, "DarkGate"-in peyda olması qarşılaşdığımız kibertəhlükələrin daim inkişafda olmasını xatırladır. Təcavüzkarlar hər zaman yoluxma üsullarının mürəkkəbliyini artırırlar və təşkilatlar üçün ilk növbədə hansı kibertəhlükələrdən qorunmağı müəyyən etmək çətinləşir. Bu işdə təcavüzkarların ən son taktikaları, metodları və prosedurları haqqında hesabatlar köməyə çatır", - deyə "Kaspersky"-nin Rusiya Tədqiqat Mərkəzinin Rəhbəri Dmitri Qalov qeyd edir.
Yeni yoluxma üsulları haqqında ətraflı məlumatı ayrıca hesabatda görə bilərsiniz.
Şirkəti kiberhücumlardan qorumaq üçün "Kaspersky" mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
1. zəifliklərdən istifadənin qarşısını almaq üçün istifadədə olan bütün cihazlarda proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin;
2. korporativ xidmətlər üçün güclü şifrələrin yaradılması və onların müntəzəm dəyişdirilməsi siyasətini tətbiq edin və ona əməl olunmasına nəzarət edin;
3. uzaqdan xidmətlərə daxil olmaq üçün çoxfaktorlu autentifikasiya quraşdırın;
4. məlum və naməlum təhlükələrdən effektiv şəkildə qorunmaq üçün davranış aşkarlama və anomaliyalara nəzarət moduluna malik biznes üçün Kaspersky Security kimi etibarlı həll tətbiq edin;
5. təcavüzkarlar əhəmiyyətli zərər vurmazdan əvvəl hücumları ilkin mərhələdə tanıya və dayandıra bilən "Kaspersky ManagedDetection and Response" kimi EDR həlli və xidməti tətbiq edin.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_99fdcf3d8231599275cebefb2_o.jpg
Ландшафт киберугроз постоянно расширяется и усложняется, и «Лаборатория Касперского» постоянно находит новые тому подтверждения.
Новый загрузчик. В июне 2023 года исследователи «Лаборатории Касперского» обнаружили новый загрузчик. Ему было присвоено название DarkGate. Он обладает расширенными функциями по сравнению с обычными вредоносными программами такого типа. В числе возможностей DarkGate — скрытое VNC-подключение, обход работы средства защиты Microsoft Defender, умение красть историю браузера, обратный прокси, файловый менеджер, умение красть токены Discord. Цепочка заражения состоит из четырёх этапов. Каждая строка шифруется с уникальным ключом и модифицированной версией кодировки Base64 (с собственным набором символов).
Возвращение Emotet. В этом году вновь была замечена активность печально известного ботнета — впервые после его ликвидации в 2021 году. В новой волне атак злоумышленники использовали популярный вектор заражения — рассылали письма с вредоносными файлами OneNote. Если жертва открывает и пытается посмотреть вложение, она запускает выполнение вредоносного скрипта VBScript.
Новая кампания с использованием известного стилера. Также «Лаборатория Касперского» обнаружила фишинговую кампанию, нацеленную на организации, занимающиеся морскими перевозками грузов. В ходе кампании злоумышленники внедряли Lokibot. Этот инфостилер был впервые обнаружен в 2016 году. Он предназначен для кражи учётных данных из разных приложений, в том числе браузеров и FTP-клиентов. Электронные письма, рассылаемые в рамках данной атаки, содержали Excel-файл, в котором пользователям предлагалось включить макросы. Злоумышленники использовали известную уязвимость в Microsoft Office (CVE-2017-0199), которая ведёт к загрузке RTF-документа. Этот RTF-документ затем использует другую уязвимость (CVE-2017-11882), чтобы загрузить и запустить LokiBot.
«Возрождение Emotet и продолжающееся использование Lokibot, как и появление DarkGate, — это серьёзное напоминание о постоянно развивающихся киберугрозах, с которыми мы сталкиваемся. Злоумышленники всё время усложняют методы заражения, и организациям бывает трудно определить, от каких киберугроз следует защищаться в первую очередь. В этом помогают отчёты о новейших тактиках, методах и процедурах атакующих», — комментирует Дмитрий Галов, руководитель российского исследовательского центра «Лаборатории Касперского».
Узнать больше о новых методах заражения можно в отдельном отчёте.
Чтобы защитить компанию от кибератак, специалисты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
1. регулярно обновлять программное обеспечение на всех используемых устройствах, чтобы предотвратить эксплуатацию уязвимостей;
2. ввести политику создания надёжных паролей к корпоративным сервисам и их регулярной смены и следить за её соблюдением;
3. установить мультифакторную аутентификацию для доступа к удалённым сервисам;
4. внедрить надёжное решение, такое как Kaspersky Security для бизнеса, в котором есть модуль поведенческого детектирования и контроля аномалий для эффективной защиты от известных и неизвестных угроз;
5. внедрить EDR-решение и сервис, который умеет распознавать и останавливать атаки на ранней стадии, до того как злоумышленники нанесут существенный урон, такой как Kaspersky Managed Detection and Response.