Azərbaycan-Özbəkistan dostluğu, mədəni əlaqələrində xidmətləri olan bir qrup Özbək xadimlərə ali mükafatlar təqdim edilib
Azərbaycan-Özbəkistan dostluğu, mədəni əlaqələrində xidmətləri olan bir qrup Özbək xadimlərə ali mükafatlar təqdim edilib Azərbaycan-Özbəkistan dostluğu, mədəni əlaqələrində xidmətləri olan bir qrup Özbək xadimlərə ali mükafatlar təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ilin 30 avqust tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan-Özbəkistan mədəni-ədəbi əlaqələrində xidmətləri olan Özbəkistan Respublikasının bir qrup mədəniyyət xadimi “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib. Sərəncama əsasən Özbəkistanın xalq artisti Haşimjon İsmayılov, əməkdar artist, Kamoliddin Urunbayev və şair  Əli Nəsirli Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Dostluq” ordeni ilə təltif ediliblər. Sözügedən mükafatların bir qismi cari ilin 1-3 avqust tarixlərində Bakıda keçirilən Özbəkistan Mədəniyyət günləri çərçivəsində təqdim edilib.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil edilmiş tədbirdə təltifetmə mərasimi keçirilib.
İlk öncə Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə Sırdəryada yaşayan soydaşımız, Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin üzvü, şair Əli Nəsirliyə “Dostluq” ordeni verilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin ötən il imzaladığı Sərəncam oxunub və daha sonra orden Əli Nəsirliyə təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, diaspora fəaliyyətlərindəki xidmətlərə görə Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinova, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək dili və Ədəbiyyatı Universitetinin dosenti Gülbahar Aşurovaya və Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun baş elmi işçisi,  tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Azər Adıgözəlova Azərbaycan Respublikası Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəkkürnamələri də təqdim edilib.
Mükafatlar təqdim olunan Özbək alimlər, xadimlər fəaliyyətlərinə verilən qiymətə görə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevə öz təşəkkürlərini bildirmiş, gələcəkdə də öz fəaliyyətləri ilə iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi üçün səylə çalışacaqlarını bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_7acc0452c0f029363b24795f3_o.jpg
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 30 августа 2022 года орденом “Достлуг” награждена группа деятелей культуры Республики Узбекистан, имеющих заслуги в культурно-литературных связях между Азербайджаном и Узбекистаном. Согласно данному распоряжению, народный артист Узбекистана Хашимжон Исмаилов, заслуженный артист Камолиддин Уринбаев и поэт Али Насирли были награждены орденом “Достлуг” за заслуги в развитии культурных связей между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан. Часть указанных наград была вручена в рамках «Дней культуры Узбекистана», которые прошли в Баку с 1 по 3 августа текущего года.
Церемония награждения прошла в Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева в Узбекистане.
Прежде всего, было зачитано, а далее вручено подписанное Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым Распоряжение о награждении орденом «Достлуг» нашему соотечественнику, проживающему в Сырдарье, члену Союза писателей Узбекистана, поэту Али Насирли за заслуги в развитии культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном.
В рамках мероприятия также были награждены за заслуги в деятельности диаспоры исполнительный директор Общества дружбы Узбекистан-Азербайджан, профессор Эркин Нуриддинов, доцент Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Гулбахор Ашурова и главный научный сотрудник Международного Института Центральной Азии, доктор исторических наук Азер Адыгезалов, которым были вручены благодарственные от Государственного Комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Узбекские ученые и деятели, получившие награды, выразили благодарность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву за высокую оценку их деятельности и заявили, что своей деятельностью в будущем они будут усердно работать над укреплением дружбы между двумя странами.