https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2f263637ec27bcf1bc3f23d27_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Azərbaycan milli ideologiyasının əsas nümayəndələrindən biri, bədii fikrinin görkəmli siması, istiqlal şairimiz Əhməd Cavad haqqında "Wikipedia" Beynəlxalq Elektron Ensiklopediyasında özbək dilində “Ahmad Javod” adlı bölmə istifadəyə verilib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin "Wikipedia" heyəti tərəfindən yaradılmış bölmədə şairin həyatı, yaradıcılığı, Azərbaycan ədəbiyyatına və milli məfkurəyə verdiyi töhfələr, ictimai fəaliyyəti və s. məlumatlar yer alıb.
Ümumilikdə 5 bölmədən (15 yarımbölmə) və zəngin ədəbiyyat siyahısından, keçidlərdən ibarət vikiməqalədə Əhməd Cavadın həyatı və yaradıcılığı, əsərləri ilə bağlı hərtərəfli, geniş məlumatlar öz əksini tapmışdır. Bölmədə qeyd olunur ki, şair poeziya ilə ilk dəfə Gəncədə təhsil illərində maraqlanmış, 1910-cu ildən başlayaraq lirik şeirlər və tənqidi məqalələrlə müxtəlif qəzet və jurnallarda çıxış etmişdir. Əhməd Cavadın ilk şeirləri klassik rübai, qəzəl formalarında yazmışdır. Onların arasında nisbətən xalq dili, aşıq yaradıcılığına əsaslanan nümunələr də var.
Vikiməqalədə Əhməd Cavadın yaradıclığında xüsusi yer tutan “Çırpınırdı Qara dəniz”, “Göy-göl” və başqa şeirləri haqqında məlumat verilir, şair yaradıcılığının şah əsəri hesab edilən Azərbaycanın Dövlət Himnin müəllifi olması xüsusi vurğulanır.
“Ahmad Javod” adlı bölmədə vurğulanır ki, qəlbi Vətən eşqi ilə yanan şair əsərlərində Vətənə və xalqına məhəbbətini əks etdirmiş, milli duyğuları dilə gətirmiş, elm, maarif, milli oyanış və ana dili kimi məsələləri gündəmə çıxarmışdır.
Qeyd olunur ki, 30-cu illər Sovet repressiyası nəticəsində xalqımızın ən istedadlı ziyalılarının, söz ustalarının, müstəqilliyimiz uğrunda böyük mübarizləri məhv edilmiş, ədəbiyyatımız, mədəniyyətimizin inkişafına böyük zərbələr vurmuşdur. Bu cür repressiya qurbanlarından biri də istiqlal şairimiz Əhməd Cavaddır.
Yaradılmış bölmədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Əhməd Cavad yaradıcılığı və ədəbiyyatımızda mövqeyinə dair fikirləri yer almışdır. «Xalqımızın müstəqillik ideallarına bütün həyatı boyu sadiq qalan Əhməd Cavad Azərbaycan poeziyasında yeni bir ədəbi məktəbin bünövrəsini qoymuşdur. Şairin zəngin yaradıcılığı milli azadlıq və istiqlal uğrunda mübarizə motivlərinin aparıcı mövqeyi ilə səciyyələnərək dövrün ictimai-siyasi mənzərəsini dolğun əks etdirir.»
Bölmədə Əhməd Cavadın müəllifi olduğu dövlət himninin musiqi notu, şairin Özbək dilinə tərcümə olunmuş “Меn haqiqat sadosiman” adlı şeir kitabı haqqında məlumat və ədəbiyyat siyahısı verilmişdir.
Wikipedia" Elektron Ensiklopediyasında Əhməd Cavad haqqında özbək dilində bölmə ilə https://uz.wikipedia.org/wiki/Ahmad_Javod adlı linkdə tanış olmaq mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2f263637ec27bcf1bc3f23d27_o.jpg
По проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в Международной электронной энциклопедии «Википедия» на узбекском языке создан раздел «Ahmad Javod», посвященный одному из главных представителей национальной идеологии Азербайджана, видному деятеля своего художественного мнения, нашему независимому поэту Ахмеду Джаваду.
В разделе, созданном сотрудниками «Википедии» Азербайджанского Культурного Центра, представлены жизнь, творчество поэта, вклад в азербайджанскую литературу и национальную идеологию, общественная деятельность и т.д..
Всего вики-статья, состоящая из 5 разделов (15 подразделов) и богатого списка литературы и ссылок, содержит исчерпывающую и обширную информацию о жизни и творчестве Ахмеда Джавада, его творчестве. В разделе упоминается, что поэт впервые заинтересовался поэзией в годы обучения в Гяндже, а с 1910 года выступал в различных газетах и журналах с лирическими стихами и критическими статьями. Ахмед Джавад написал свои первые стихи в классических формах рубаи и газелей. Есть среди них и примеры, основанные на относительно народном языке и ашугском творчестве.
В викиматериале представлена информация о поэмах Ахмеда Джавада “Чырпынырды Кара Дениз”, “Гей-Гель” и других, которые занимают особое место в его творчестве. Особо подчеркивается, что он является автором государственного гимна Азербайджана, который считается шедевром творчества поэта.
В разделе “Ahmad Javod” подчеркивается, что поэт, сердце которого горело любовью к Родине, отразил в своих произведениях любовь к Родине и народу, выразил национальные чувства, поднял на повестку дня такие вопросы, как наука, просвещение, национальное пробуждение и родной язык.
Отмечается, что в результате советских репрессий 30-х годов были уничтоженв талантливейшие интеллектуалы, мастера слова, великие борцы за нашу независимость, а развитию нашей литературы и культуры был нанесен серьезный удар. Одной из жертв таких репрессий является наш поэт независимости Ахмед Джавад.
В созданном разделе также представлены мысли Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о творчестве Ахмеда Джавада и его позиции в нашей литературе. “Ахмед Джавад, на протяжении всей своей жизни остававшийся приверженным идеалам независимости нашего народа, заложил фундамент новой литературной школы в азербайджанской поэзии. Богатое творчество поэта, характеризуясь преобладанием мотивов борьбы за национальную свободу и независимость, полноценно отражает общественно-политическую картину эпохи.”
В разделе представлена музыкальная нотация государственного гимна, написанного Ахмедом Джавадом, информация и список литературы о переведенной на узбекский язык книге стихов поэта “Я-голос правды”.
С разделом на узбекском языке об Ахмеде Джаваде в электронной энциклопедии "Википедия" можно ознакомиться по ссылке https://uz.wikipedia.org/wiki/Ahmad_Javod.