https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d2812c81ddaf4adc095014a13_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) magistratura səviyyəsində tədris olunan 6 ixtisaslaşması (Qeyri-üzvi kimya, Fiziki kimya, Analitik kimya, Üzvi kimya, Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası, Neft kimyası) Qazaxıstanın Təhsildə Keyfiyyətin Təminatı üzrə Müstəqil Agentliyi (İQAA) tərəfindən beynəlxalq akkreditasiyadan keçib. Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin rəhbərlik etdiyi Akkreditasiya Şurasının 2023-cü il 20 sentyabr tarixli qərarı ilə BDU-nun 6 ixtisaslaşması üzrə beynəlxalq akkreditasiyanın nəticələri dövlət akkreditasiyası üçün nəzərə alınıb.
Qazaxıstanın Təhsildə Keyfiyyət Təminatı üzrə Müstəqil Agentliyi Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyət Təminatı üzrə Assosiasiyanın (ENQA) tam hüquqlu üzvüdür və yuxarıda adları qeyd olunan ixtisaslaşmalar 5 il müddətinə akkreditasiya olunub.
Qeyd edək ki, BDU "Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları"nın yeni redaksiyada təsdiqindən sonra ölkədə beynəlxalq akkreditasiyaları tanınan yeganə universitetdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d2812c81ddaf4adc095014a13_o.jpg
6 специальностей Бакинского государственного университета (БГУ), преподаваемых на уровне магистратуры (неорганическая химия, физическая химия, аналитическая химия, органическая химия, химия высокомолекулярных соединений, нефтехимия), получили международную аккредитацию Независимого агентства по обеспечению качества в образовании Казахстана.
Решением Аккредитационного совета, возглавляемого министром науки и образования Азербайджанской Республики, результаты международной аккредитации БГУ учтены при государственной аккредитации.
Независимое агентство по обеспечению качества в образовании Казахстана является членом Европейской ассоциации по обеспечению качества в высшем образовании, а вышеперечисленные специальности аккредитованы сроком на 5 лет.
Отметим, что после утверждения документа «Правила аккредитации образовательных учреждений» в новой редакции БГУ стал единственным вузом страны, имеющим признанные международные аккредитации.