https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_213e239e4a020dfe353b31112_o.jpg
“QS Quacquarelli Symonds” təşkilatı tərəfindən tərtib olunan “QS EUROPE” reytinqi üzrə Avropada yerləşən 42 ölkədən 690 ali təhsil müəssisəsinin nəticələri açıqlanıb.
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) fakültə-tələbə (faculty-student ration) nisbətinə görə Avropa üzrə 90-cı, Azərbaycan üzrə isə 1-ci yerdə qərarlaşıb.
Beynəlxalq tədqiqat şəbəkəsi (international research network) indikatoru üzrə BDU Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında 1-ci olaraq müəyyənləşib.
Bununla yanaşı, BDU akademik reputasiya (academic reputation) və fakültə üzrə elmi məqalə nisbətinə (paper per faculty) görə ölkə üzrə 2-ci yerdə qərarlaşıb. “QS Quacquarelli Symonds” təşkilatı tərəfindən tərtib olunan digər “QS WESTERN ASIA” reytinqi üzrə isə BDU 19-cu yerdə müəyyənləşib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_213e239e4a020dfe353b31112_o.jpg
Объявлены результаты 690 высших учебных заведений 42 стран Европе согласно рейтингу QS EUROPE, составленному организацией QS Quacquarelli Symonds.
Бакинский государственный университет (БГУ) занял 90-е место в Европе и 1-е место в Азербайджане по соотношению количества преподавателей и студентов. По показателю международной исследовательской сети БГУ занял первое место среди высших учебных заведений Азербайджана. Кроме того, БГУ занял второе место в стране по академической репутации и соотношению научных статей по профессорско-преподавательскому составу.
Согласно другому рейтингу QS WESTERN ASIA, составленному организацией QS Quacquarelli Symonds, БГУ занял 19-е место.