https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_cc9498639036f4d34825e1a9c_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) birgə təşkilatçılığı ilə müstəqil Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifələrindən biri olan 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Dünyanın ilk tanker-muzeyi olan “Surxanı”da təşkil edilmiş “20 Yanvar – Qəhrəmanlıq salnaməsi” adlı interaktiv tədbirdə “AzerGold” QSC ilə yanaşı, onun törəmə müəssisələri “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin kollektivləri də iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində “20 Yanvar – Rəssamların gözü ilə” adlı rəsm sərgisi ziyarət edilib. İştirakçılar xalqımızın azadlıq mübarizəsinin zirvəsi hesab edilən hadisənin epizodlarının bədii-estetik çalarlar ilə əks olunduğu rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
Tədbirdə uzun illər Sovet imperiyasının əsarətində yaşayan xalqımızın öz suverenliyi uğrunda göstərdiyi cəsarətin sovet rejiminin süqutunu sürətləndirməklə yanaşı, onun cinayətkar mahiyyətini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, 1990-cı ilin Qanlı Yanvarı təkcə böyük faciə deyil, həm də törədilən ağır fəsadlara, yaşanan bütün haqsızlıqlara baxmayaraq, ləyaqətini qorumaq üçün hər cür qurban verməyə hazır olan bir xalqın böyük mənəvi gücə malik olduğunun əyani sübutudur.
Daha sonra Qanlı Yanvar qəhrəmanlarına aid şəxsi əşyalar, arxiv sənədləri, o cümlədən faciəni özündə əks etdirən müxtəlif materiallardan ibarət ekspoziyaya baxış keçirilib. Burada həmin gün Bakı buxtasında ölüm-dirim mübarizəsi aparan və öz fədakarlıqları ilə faciənin miqyasının daha da genişlənməsinə əngəl olan dənizçilər haqqında ətraflı məlumatlar verilib.
Sonda ASCO-nun təşəbbüsü ilə çəkilən 20 Yanvar hadisələrindən və qəhrəman dənizçilərimizin rəşadətindən bəhs edən “20 yanvarda doğulanlar” bədii-sənədli filmi təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_cc9498639036f4d34825e1a9c_o.jpg
При совместной организации Закрытого Акционерного Общества «AzerGold» и ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине трагедии 20 Января – одной из героических страниц истории независимого Азербайджана. В интерактивном мероприятии «20 Января – Летопись героизма», организованном в первом в мире танкере-музее «Сурханы», наряду с ЗАО «AzerGold», приняли участие коллективы его дочерних компаний ООО «Daşkəsən Dəmir Filiz» и ООО «AzerBlast».
В рамках мероприятия была посещена выставка «20 Января глазами художников». Ее участники ознакомились с картинами, в которых художественно-эстетическими оттенками отражены эпизоды событий, считающихся вершиной освободительной борьбы нашего народа.
В ходе мероприятия было отмечено, что мужество, проявленное во имя суверенитета нашим народом, который долгие годы жил под гнетом Советской империи, не только ускорило падение советского режима, но и еще раз продемонстрировало всему миру его преступную сущность. До внимания было доведено, что Кровавый Январь 1990 года – не только великая трагедия, но и наглядное доказательство того, что, несмотря на тяжелые последствия, всю пережитую несправедливость, народ, готовый на любые жертвы ради сохранения своего достоинства, обладает большой моральной силой.
Затем состоялся осмотр экспозиций, состоящих из личных вещей героев Кровавого Января, архивных документов, а также различных материалов, отражающих трагедию. Была представлена подробная информация о моряках, которые в тот день сражались насмерть в Бакинской бухте и своей самоотверженностью воспрепятствовали дальнейшему расширению масштабов трагедии.
В заключение был представлен снятый по инициативе ASCO художественно-документальный фильм «Рожденные 20 января», посвященный событиям 20 Января и подвигу наших героических моряков.