https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_48745ce0c9186a389c573b63b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsi Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşkilatçılığı ilə “Zərərli vərdişlərlə birgə mübarizə aparaq!” adlı maarifləndirici seminar keçirilib.
BDU-nun ərazisində yerləşən 30 nömrəli şəhər poliklinikasının həkim-terapevti Günay Allahverdizadə nikotin, alkoqol və narkotik maddələrin insan orqanizminə, xüsusilə də gənclərə verdiyi zərərlər, yaratdığı fəsadlar barədə ətraflı məlumat verib.
Biologiya fakültəsi üzrə TGT sədri Nigar Hüseynova isə siqaretin insan orqanizmində hüceyrə, toxuma, orqan səviyyəsində yaratdığı dəyişikliklərə, tənəffüs, ürək-damar sistemi və xərçəng xəstəliklərinə səbəb olmasına dair təqdimat edib.
Seminarda zərərli vərdişlərin fizioloji təsirləri ilə yanaşı, sosial və psixoloji təsirlərinə də toxunulub. Sağlam həyat tərzinin təşviqinin vacibliyi və gənclər arasında maarifləndirmənin önəmi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_48745ce0c9186a389c573b63b_o.jpg
Проведен просветительный семинар под названием «Боремся с вредными привычками вместе!», организатором которого выступила Студенческая молодежная организация (СМО) биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ).
Врач-терапевт Городской поликлиники №30, расположенной на территории БГУ, Гюнай Аллахвердизаде предоставила подробную информацию о вреде и осложнениях, которые наносят организму человека, особенно молодого возраста, никотин, алкоголь и наркотики.
Председатель СМО факультета Нигяр Гусейнова выступила с докладом об изменениях, которые курение вызывает в организме человека на клеточном, тканевом и органном уровнях, а также о том, как оно вызывает респираторные, сердечно-сосудистые и онкологические заболевания.
На семинаре обсуждались психологические последствия вредных привычек, а также их социальные и физиологические последствия. Была подчеркнута важность пропаганды здорового образа жизни и повышения осведомленности среди молодежи.