https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f72882a7bcdc3e087a0c28def_o.jpg
Oktyabrın 31-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Xarici Kosmos Məsələləri üzrə Ofisi (UNOOSA) və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) təşkilatçılığı, Qlobal Naviqasiya Peyk Sistemləri (GNSS) üzrə Beynəlxalq Komitə (ICG) və Amerika Birləşmiş Ştatları Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsinin (NASA) tərəfdaşlığı və dəstəyi ilə “Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü: Günəş, Kosmik Hava və Geosfer” BMT/Azərbaycan beynəlxalq tədbirinin (“United Nations/Azerbaijan Workshop on the International Space Weather Initiative: The Sun, Space Weather and Geosphere”) açılış mərasimi keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, son illər Azərbaycanda kosmik tədqiqatların və kosmik sənayenin, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Hazırda bu sahə ölkə iqtisadiyyatının aparıcı istiqamətlərindən birinə çevrilib. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nı təsdiq edib. Hazırda “Azərkosmos”un idarə etdiyi “Azerspace-1”, “Azerspace-2” və “Azersky” peykləri yüksək keyfiyyətli və etibarlı telekommunikasiya, eləcə də Yerin müşahidəsi üzrə xidmət və həllər təqdim edir. Bu gün Qafqazda ilk və yeganə peyk operatoru olan “Azərkosmos” telekommunikasiya və geoloji kəşfiyyat peyk xidmətləri göstərir.
Rektor bildirib ki, hazırda BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Aerokosmik və Atmosfer Tədqiqatları elmi-tədqiqat laboratoriyasında, həmçinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasında müvafiq tədqiqat və tədris layihələri yerinə yetirilir. Bu tədqiqatların əsas məqsədi Günəş-Yer əlaqələri, bu mühitdə kosmik plazma fizikası üzrə araşdırmalar, Günəş fizikası, habelə Günəşin Yerə, Yer atmosferi, ionosferi və maqnitosferinə, texnoloji və bioloji sistemlərə və iqlimə potensial təsirinin öyrənilməsidir.
Elçin Babayev diqqətə çatdırıb ki, beynəlxalq tədbirdə dünyanın 36 ölkəsindən və 4 qitəsindən tədqiqatçılar bilavasitə iştirak edir, xeyli sayda alim isə onlayn olaraq qoşulub: “Seminarın gündəliyi Günəş və Günəş-Yer əlaqələri fizikasının nəzəri və praktiki aspektləri, Kosmik Hava və Qlobal Naviqasiya Peyk Sistemləri kimi bir çox maraqlı mövzuları əhatə edir. Beynəlxalq elmi tədbirin əsas məqsədləri inkişaf etməkdə olan ölkələrdə müvafiq elmi cihazların quraşdırılması və kosmik hava məlumatlarının emalı işlərini davam etdirməklə yanaşı, xüsusi maraq kəsb edən tədqiqat nəticələrinə diqqət yetirmək, eyni zamanda beynəlxalq koordinasiya və əməkdaşlığı yeni səviyyəyə qaldırmaqdan ibarətdir. Ümid edirik ki, bu mötəbər tədbir ölkələr arasında elm, təhsil və mədəni əlaqələri inkişaf etdirmək yolunda mühüm bir addım olacaq, maraqlı və cəlbedici müzakirələr və bilik mübadiləsi ilə yadda qalacaq. Seminardan faydalanan bütün iştirakçılar bunu öz tədqiqatlarında da tətbiq edə biləcəklər”.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev konfransın əhəmiyyətini qeyd edib, gələcəkdə ölkələrarası elmi əlaqələrin genişlənməsinə xidmət edəcəyini bildirib. Nazir diqqətə çatdırıb ki, son illər Azərbaycan yüksək sürətlə inkişaf edir: "Ənənəvi tədqiqat institutları, milli akademiya formatında fəaliyyət göstərən təsisatların gənc universitetlərlə əlaqə qurmalarına çalışırıq. “Qara qızılın insan kapitalına çevrilməsi” devizi gənclər üçün böyük fürsətlər yaradıb. Belə ki, xaricdə təhsil proqramı ilə artıq 3 mindən çox azərbaycanlı dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil alıb, hazırda ölkəmizə töhfə verir. Tərəfdaşlıq vasitəsilə yerli universitetlərin tədris və tədqiqat sahələrinin inkişafına çalışırıq".
ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru, kosmik tədqiqatlar sahəsində görkəmli alim, akademik Roald Saqdeyev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin (Azərkosmos) İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov, BMT-nin Xarici Kosmos Məsələləri üzrə Ofisinin nümayəndəsi Luc St-Pierre, Qlobal Naviqasiya Peyk Sistemləri üzrə Beynəlxalq Komitənin nümayəndəsi Şərafət Qədimova, NASA-nın nümayəndəsi Nat Gopalsvami, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru Namiq Cəlilov çıxışlarında qeyd ediblər ki, beynəlxalq tədbir kosmosun fəthi ilə bağlı tədqiqatlara öz töhfəsini verəcək, ölkələr arasında elmi əlaqələri daha da genişləndirəcək. Çıxışçılar kosmosdan sülh və əmin-amanlıq üçün istifadənin zəruri olduğunu, Yer səthinin müşahidəsinin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində nəzərdə tutulan 7 bəndə töhfə verdiyini vurğulayıblar. Çıxışlarda həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın 2030-cü ilə qədər kosmik sahədəki fəaliyyətləri ilə bağlı geniş sənədlər hazırlanır. Hazırda Azərbaycan kosmik sənayedə etibarlı tərəfdaş olaraq qəbul olunur. Gələn il Bakıda Beynəlxalq Astronavtika Konqresi keçiriləcək.
Konfransda qeyd olunub ki, Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü (The International Space Weather Initiative - ISWI) kosmik hava məlumatlarının əldə edilməsində zəruri sayılan cihazların quraşdırılmasına, həmin məlumatların təhlilinə və alınan nəticələri digər rəqəmsal elmi məlumatlarla əlaqələndirməklə analizinə xidmət edən beynəlxalq əməkdaşlıq proqramıdır. “Beynəlxalq Kosmik Hava Təşəbbüsü: Günəş, Kosmik Hava və Geosfer” beynəlxalq tədbiri ölkədə adıçəkilən sahənin inkişafı üçün geniş imkanlar açacaq, kosmik tədqiqatların və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə zəmin yaradacaq.
Beynəlxalq elmi tədbirdə Kosmik Hava və Qlobal Peyk Naviqasiya Sistemləri üzrə elmi, təcrübi biliklərin mübadiləsi və müzakirəsi məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və mütəxəssislərin plenar, şifahi və poster məruzələrlə Günəş fizikası, Günəş-Yer əlaqələri, Kosmik Hava Cihazları və Məlumatlar Bazası, Kosmik Havanın Modelləşdirilməsi, Qlobal Naviqasiya Peyk Sistemlərinə Kosmik Hava Təsirləri, Geosfer, Maqnitosfer-İonosfer-Termosfer əlaqələri, Milli Kosmik Hava Proqramları və Tədqiqatları, Təhsil və Təcrübə proqramları üzrə çıxışları, həmçinin, yerli və xarici elmi təşkilatların əməkdaşlarının və ali təhsil müəssisələrindən təhsilalanların dinləyici qismində iştirakları nəzərdə tutulur.
Seminarın gözlənilən nəticələrinə kosmik hava məlumatlarının yüksək dəqiqliklə toplanması, mübadiləsi və çatdırılması, həmçinin qabaqcıl təcrübələrin təşviqi yolu ilə modelləşdirmə və proqnozlaşdırma metodlarının dəqiqliyinin və etibarlığının artırılması üçün tövsiyələrin hazırlanması da daxildir.
Tədbirdəki müzakirələr həmçinin “Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi” və onun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) üçün müəyyən edilmiş hədəfləri ilə əlaqələndiriləcək, əldə olunan nəticə və tövsiyələr isə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Kosmosdan Dinc Məqsədlə İstifadə Komitəsinin (COPUOS) hesabatı çərçivəsində BMT-nin Baş Assambleyasına təqdim olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_f72882a7bcdc3e087a0c28def_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла церемония открытия мероприятие на тему «Международная инициатива по космической погоде: Рабочий семинар ООН/Азербайджана по солнцу, космической погоде и геосфере» («United Nations/Azerbaijan Workshop on the International Space Weather Initiative: The Sun, Space Weather and Geosphere») (https://www.unoosa.org/oosa/en/ourwork/psa/schedule/2022/2022-iswi-workshop.html?testme). Мероприятие, организованное Управлением Организации Объединённых Наций по вопросам космического пространства (UNOOSA) и БГУ, проводится при партнерстве и поддержке Международного комитета (ICG) по Глобальным навигационным спутниковым системам (GNSS) и Национального управления США по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA).
Выступая на церемонии открытия конференции, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что в Азербайджане в последние годы особое внимание уделяется развитию космических исследований и космической промышленности, информационных и коммуникационных технологий. В настоящее время эта отрасль стала одним из ведущих направлений экономики страны. В 2018 году принята «Государственная программа развития спутниковых услуг дистанционного наблюдения Земли в Азербайджанской Республике на 2019-2022». В настоящее время спутники Azerspace-1, Azerspace-2 и Azersky, эксплуатируемые Космическим агентством Азербайджанской Республики («Азеркосмос»), обеспечивают качественную и надежную связь, а также представляет услуги и решения по наблюдению за Землей. Ректор сообщил, что в лаборатории аэрокосмических и атмосферных исследований, функционирующей при Центре совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ, а также на кафедре астрофизики физического факультета выполняются соответствующие исследовательские и учебные проекты. Основной целью этих исследований является изучение солнечно-земных связей, физики космической плазмы в этой среде, физики Солнца, а также потенциального воздействия Солнца на Землю, земную атмосферу, ионосферу и магнитосферу, технологические и биологические системы и климат. Эльчин Бабаев отметил, что в мероприятии непосредственное участие принимают исследователи из 36 стран мира, и много ученых присоединились к нему в режиме онлайн: «Повестка семинара охватывает множество интересных тем, таких как теоретические и практические аспекты физики Солнца и солнечно-земных связей, космическая погода и глобальные навигационные спутниковые системы. Основными целями мероприятия, наряду с установкой в развивающихся странах соответствующих научных приборов и продолжением работ по обработке данных о космической погоде, является сосредоточение на результатах исследований, поднятие международной координации и сотрудничества на новый уровень. Надеемся, что мероприятие станет важным шагом в развитии научных, образовательных и культурных связей, запомнится интересными и увлекательными дискуссиями и обменом знаниями», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, отметив важность конференции, сказал, что она послужит расширению научных связей между странами. Министр отметил, что девиз «Превратим «черное золото» в человеческий капитал» создал большие возможности для молодежи. Так, более 3000 азербайджанцев уже прошли обучение в ведущих университетах мира по программе образования за рубежом и в настоящее время вносят свой вклад в развитие страны».
На церемонии также выступили профессор Мэрилендского университета, выдающийся ученый в области космических исследований, академик Роальд Сагдеев, заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, председатель правления «Азеркосмос» Самеддин Асадов, представитель UNOOSA Люк Сен-Пьер, представитель ICG GNSS Шарафат Гадимова, представитель NASA Нат Гопалсвами, генеральный директор Шамахинской астрофизической обсерватории Намик Джалилов.
На конференции отмечено, что Международная инициатива по космической погоде (ISWI) представляет собой программу международного сотрудничества, которая служит для установки приборов, которые считаются необходимыми для получения данных о космической погоде, анализа этих данных и анализа результатов путем их увязки с другими цифровыми научными данными. Мероприятие «Международная инициатива по космической погоде: Солнце, космическая погода и геосфера» откроет широкие возможности для развития указанной области в Азербайджане, создаст основу для расширения космических исследований и международной интеграции.
Ожидаемые результаты семинара будут включать также разработку рекомендаций по повышению точности и надежности методов сбора, обмена и доставки данных о космической погоде, а также методов моделирования и прогнозирования. Обсуждения на мероприятии также свяжут «Повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года» и его Цели устойчивого развития (SDG) с определенными для них целями. Результаты и рекомендации будут представлены Генеральной Ассамблее ООН в докладе Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях (COPUOS).